5 nejčastějších problémů s chováním psů. Známe i jejich řešení
Problémy v chování psů jsou často jejich majiteli nepochopeny nebo špatně řešeny. Důkladné pochopení nejčastějších problémů v jejich chování je prvním krokem nejen k účinnému řešení, ale i k prevenci. Pevný základ výcviku poslušnosti vám pomůže předcházet mnohým z těchto problémů nebo je lépe kontrolovat, píše The Spruce Pets.
1. Štěkání
Většina psů štěká, vyje, kňučí a další. Nadměrné štěkání je považováno za problém v chování. Než napravíte psovo nadměrné štěkání, zjistěte, proč to dělá. Nejčastěji psi štěkají kvůli:
- varování nebo upozornění
- hravosti a vzrušení
- hledání pozornosti
- úzkosti
- nudě
2. Reagování na ostatní psy
Je nepříjemné, když na procházce potkáte souseda se psem a váš pes začne přehnaně štěkat a výt. Naučte svého psa povely neštěkej/ticho. Buďte důslední a trpěliví.
3. Kousání
Kousání je přirozenou činností pro všechny psy. Ve skutečnosti je pro většinu psů důležitou činností. Nicméně nadměrné kousání se může rychle stát problémem v chování, pokud váš pes působí ničení vašich věcí. Mezi nejčastější důvody, proč psi kousají, patří:
- zuby štěněte
- nuda nebo přebytek energie
- úzkost
- zvědavost
Zvědavost povzbuďte u svého psa tím, aby žvýkal správné věci. Poskytněte mu dostatek vhodných žvýkacích hraček. Udržujte osobní věci mimo dosah vašeho psa. Když nejste doma, držte svého psa v v kotci nebo jej omezte na oblast, kde může dojít k menšímu ničení. Pokud ho přistihnete, jak žvýká špatnou věc, rychle jeho pozornost odveďte ostrým zvukem. Poté vyměňte předmět za žvýkací hračku. Jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete udělat, je zajistit, aby váš pes měl dostatek pohybu, aby mohl vybít energii a byl tímto způsobem stimulován.

4. Kopání
Pokud dostane šanci, váš pes bude kopat – je to věc instinktu. Některá plemena psů, jako jsou teriéři, jsou náchylnější ke kopání kvůli jejich lovecké historii. Obecně platí, že většina psů kope z těchto důvodů:
- nuda nebo přebytek energie
- úzkost nebo strach
- lovecký instinkt
- hledání pohodlí (jako je hnízdění nebo ochlazení)
- touha skrýt majetek (jako kosti nebo hračky)
Dopřejte svému psovi více pohybu, travte spolu více kvalitního času a pracujte na dalším tréninku . Pokud se zdá, že kopání je nevyhnutelné, vyhraďte místo, kde může váš pes volně kopat, jako je pískoviště. Naučte ho, že je přijatelné kopat pouze v této oblasti.
5. Úzkost z odloučení
Mezi projevy patří kňučení, kousání, močení na nevhodném místě a další formy ničení, ke kterým dochází, když je pes oddělen od svého majitele. Ne všechny tyto činy jsou výsledkem separační úzkosti. Mezi příznaky skutečné separační úzkosti patří:
- pes začíná být nervózní, když se majitel připravuje k odchodu
- k nevhodnému chování dochází během prvních 15 až 45 minut poté, co majitel odejde
- pes chce neustále doprovázet majitele
- pes se snaží dotýkat majitele, kdykoli je to možné
Odstranění úzkosti z odloučení vyžaduje dlouhodobý trénink.
Zdroj: thesprucepets.com