5 nejnebezpečnějších zvířat světa. Had dokáže jedním uštknutím zabít 10 lidí

Přidat na Seznam.cz

Živočišná říše je překvapivá a velmi rozsáhlá, protože dosud nebyly objeveny všechny druhy živočichů, které existují. Některá zvířata považujeme za své nejlepší přátele, na druhou stranu některá obdivujeme pro jejich divokou krásu.

Tento článek vám však ukáže zvířata, kterým byste nejspíš nikdy nechtěli zkřížit cestu! Zde je 5 nejvíce smrtících druhů zvířat podle brazilského webu PeritoAnimal.

1. Taipan velký

Mysleli jste si, že mamba černá je nejjedovatější had na světě? Bezpochyby je na prvních místech tohoto žebříčku, nicméně nejjedovatějším hadem na světě je taipan velký, známý také pod jménem taipan pobřežní. Tento had pochází z Austrálie a za své jméno vděčí právě místu Taipan. Je to denní had, který je aktivní zejména ráno.

Proti neurotoxickému jedu tohoto hada existuje protilátka, ale může způsobit smrt člověka během několika minut. A ještě jeden fakt, který vám přiblíží smrtelnost tohoto hada: množství jedu, které uvolní při jediném uštknutí, by stačilo k usmrcení deseti lidí.

2. Černá vdova

Navzdory své malé velikosti je kousnutí tímto pavoukem 15krát jedovatější než kousnutí chřestýšem. Tento pavouk je jedním z nejjedovatějších v Brazílii a oprávněně se taky umístil na seznam nejnebezpečnějších živočichů na světě.

Jeho jed je neurotoxický, a i když jen zřídka způsobuje smrt, u lidí s oslabenou imunitou, dětí a starších lidí může mít velmi závažné příznaky, o kterých se často mluví jako o infarktu.

Za jednoho z nejjedovatějších pavouků na světě je také považován sklípkanec jedovatý.

3. Pralesnička strašná

Tato žába zaujme na první pohled svým nápadným zbarvením, které může být mátově zelené, žluté nebo oranžové. Nenechte se však zmást vzhledem! Její kůže je napuštěna silným jedem, který působí na nervový systém, a tedy na celý organismus. Jak moc je tato žába jedovatá? Každá pralesnička strašná vyprodukuje tolik jedu, že by zabil 10 lidí. Své druhové jméno tedy získala oprávněně.

4. Komár Anofeles

Koho by napadlo, že se do žebříčku nejnebezpečnějších zvířat na světě dostane něco tak malého, jako je obyčejný komár? Samozřejmě nemluvíme o ledajakém komárovi, ale o samičce komára Anofeles.

Nebezpečí tohoto komára spočívá v tom, že je přenašečem malárie, nemoci, která každoročně způsobuje smrt 700 000 až 2 700 000 lidí. Když samička tohoto komára někoho kousne, paraziti způsobující malárii proniknou do krevního řečiště, odkud se dostanou až do jater, ve kterých se dále množí.

5. Paúhoř elektrický

Paúhoř elektrický se vyznačuje tím, že je schopen vysílat elektrické výboje o napětí až 850 V. Elektrické výboje jsou velmi intenzivní, ale velmi krátké. Nabízí se tedy otázka: Může tento živočich zabít člověka? Odpověď zní ano!

Toto zvíře by mohlo zabít člověka, který může být po jednom nebo několika výbojích neschopen plavat a mohl by se utopit. Dalším možným mechanismem by mohly být po sobě jdoucí elektrické výboje, které by mohly způsobit zástavu srdce.

Zdroj: peritoanimal.com.br