Afghánský chrt je vznešený aristokrat

Přidat na Seznam.cz

Afghánský chrt patří k nejpřitažlivějším psím plemenům a je to odměřený, důstojný aristokrat vznešené krásy. Jedná se o velmi staré plemeno. Dokonce se tvrdí, že afghánský chrt je nejstarším plemenem čistokrevných psů. Podle starověké pověsti představovala smečka afghánských chrtů psí druh na Noemově arše, píše web AKC.

Afghánští chrti jsou od pradávna proslulí svou elegantní krásou. Hustá, hedvábná, splývavá srst, která je korunou tohoto plemene, však není jen na parádu. Tato bohatá srst sloužila jako ochrana před drsným podnebím v horských oblastech, kde si afgáni původně vydělávali na živobytí. Pod okouzlujícím zevnějškem afghánského psa se skrývá mohutný, mrštný pes a je stvořen pro dlouhý denní lov.

Jejich obrovské polštářky na tlapkách sloužily jako tlumiče nárazů v náročném terénu jejich vlasti. Klíčem k udržení nádherné srsti afghánského psa v co nejlepším stavu je udržovat jeho srst čistou. Je také nutné pravidelné koupání šamponem a kondicionérem. Stejně jako všechna plemena by měli mít afgháni pravidelně zastřižené drápky.

Afghánský chrt má typický postoj i typickou chůzi. Hlavu nese vysoko a hrdě, pohyby má pružné a poddajné, zdůrazněné osrstěním. Pes musí působit dojmem mohutnosti a ušlechtilosti spojené s rychlostí a sílou.

Afghánci jsou důstojní a obecně odměření, ale k lidem, s nimiž se sblížili, jsou láskyplní a nesmírně věrní. Majitelé afghánských chrtů často zdůrazňují, že žádný výcvik nepřekoná lovecký instinkt tohoto plemene.

Zdroj: akc.org, dogtime.com