Andrewsarchus: Šelma s kopyty. Poznejte vlka v rouše beránčím

Přidat na Seznam.cz

Co si představíte pod pojmem šelma? Ostré drápy, dlouhé zuby a strašlivý řev? Andrewsarchus je dnes už vyhynulá šelma, která měla místo drápů kopyta! Skutečný vlk v rouše beránčím?

Andrewsarchus

Andrewsarchus patřil k největším šelmám historie, což dokazuje například i více než metr dlouhá lebka. Žil na území Asie, kde pravděpodobně lovil malá i velká zvířata, díky jeho silné čelisti ale dokázal rozkousnout i želvu. Dorůstal až 6 metrů na délku a mohl vážit i více než půl tuny. Toto krásné zvíře žilo před 40 miliony lety, jeho dnešní příbuzní se mu ale vůbec nepodobají.

Příbuzní

Vědci si stále nejsou jisti tím, kdo je tomuto zvířeti nejbližší. Pokud byl Andrewsarchus všežravec a zároveň mrchožrout, mohlo se jednat o tvora blízkého prasatům. Kvůli svým kopytům mohl patřit mezi mesonychidy, což by znamenalo, že jeho nejbližšími příbuznými jsou dnešní kopytníci. Jiní jsou ale přesvědčeni, že jeho nejbližšími příbuznými jsou dnešní hroši a kytovci.

Jen jediný důkaz jeho existence

Muzea jsou plná koster dinosaurů, pravěkých savců i mořských živočichů. Andrewsarchus je ale výjimkou – vše, co o něm víme, od hmotnosti až po jeho jídelníček, známe z jedné jediné lebky – jediného kosterního pozůstatku, jaký byl kdy nalezen. Tato lebka vypadala jako vlčí, ovšem byla tak obrovská a dlouhá, že bylo jisté, že se jedná o prehistorického predátora. Své jméno získal podle svého objevitele Roye Chapmana Andrewse, a znamená “Andrewsův vládce”.

zdroj: azanimals, biolib, prehistoricfauna, animalsaroundtheglobe