Australský ovčák: Pastevec, který vyniká při plnění všech úkolů

Přidat na Seznam.cz

Historie australského ovčáka sahá až do počátku 19. století, kdy Baskové ze severního Španělska emigrovali do širých krajin Austrálie se svými věrnými společníky, pyrenejskými ovčáky. Tito psi pak byli zkříženi s několika plemeny, například s border kolií, a vzniklo tak zcela nové plemeno. Po příchodu Basků do Kalifornie si toto plemeno oblíbili američtí rančeři a nazvali ho australský ovčák.

O australském ovčákovi

Toto plemeno si ke svému majiteli dokáže vytvořit silné pouto, které se jen tak nezlomí, píše A-Z-Animals. Pokud ale nemá dostatek prostoru, aby se tento pes vydováděl, může začít ničit předměty v domácnosti. I když svého majitele může až přehnaně chránit, je velice inteligentní a pracovitý, a pokud trávíte každý den hodně času venku, pak je australský ovčák vynikajícím společníkem. Nezapomínejte však, že péče o australského ovčáka vyžaduje hodně času a úsilí.

Vzhled australského ovčáka

Australský ovčák je středně velký pes se silnou stavbou těla. V kohoutku měří 46-58 cm a jeho váha se pohybuje mezi 18-29 kilogramy.

Jelikož byli ovčáci vyšlechtěni k běhání kolem stád ovcí, mají vysoko posazené, dopředu sklopené uši. Srst australských psů je hustá a drsná a vyskytuje se v několika různých barvách a vzorech. Můžete se setkat s úplně černým australákem, s červenou srstí (tzv. “liver”) nebo s běžně zobrazovaným “blue merle”, který má skvrnitou černou, šedou a bílou srst. Australští ovčáci mají také často modré oči nebo jedno modré a jedno hnědé oko.

Zdravotní problémy australského ovčáka

Australský ovčák je obecně zdravé plemeno, ale existuje několik velkých zdravotních problémů, na které je třeba si dát pozor. Je náchylný k několika typům očních chorob, z nichž nejčastější je šedý zákal. Mezi další časté zdravotní problémy patří dysplazie kyčelních nebo loketních kloubů (genetická abnormalita, která způsobuje problémy s vývojem kloubů), distichiáza (při které rostou další řasy kolem víčka a dráždí oko), hluchota, hypotyreóza, alergie, citlivost na léky a rakovina.

Australský ovčák je také plemeno psů, které nejčastěji trpí epilepsií. Tyto zdravotní problémy mohou bohužel zkrátit život vašeho mazlíčka.

Temperament australského ovčáka

Australský ovčák vykazuje mnoho vynikajících vlastností, které by měly zaujmout velmi angažovaného majitele. Zástupce tohoto plemene má velmi společenskou a přátelskou osobnost, která se ráda projevuje. Měl by být také pozorný k povelům a přáním svého majitele. Pokud je jeho energické a věrné chování dobře využito, je toto plemeno vzorným psem s dobrým smyslem pro sebeovládání a pracovitost. Díky svému trpělivému chování je také skvělým terapeutickým psem, detektorem drog a pátracím a záchranářským psem.

Jak se starat o australské ovčáky

Australský ovčák je středně náročné plemeno, které vyžaduje poměrně hodně péče, pohybu a pozornosti. Toto plemeno byste si měli pořídit pouze v případě, že máte čas, chuť a schopnost se mu plně věnovat. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud budete toto plemeno cvičit a socializovat již v raném věku štěněte.

Zdroj: a-z-animals.com