Březí kočky jsou často velice mazlivé, ale také touží po soukromí
Myslíte si, že je vaše kočka březí? Gratulujeme k potenciálnímu přírůstku do vaší zvířecí rodiny! Jak vy sami můžete zjistit, že váš mazlíček čeká další přírůstek nebo dva? A jak se k březí kočce chovat?
Dopřejte kočce kvalitní stravu a dostatek soukromí
Nastávající kočičí matka by měla mít předporodní stravu se správnými živinami, aby byla zdravá a poskytla svým koťatům vše, co potřebují k normálnímu vývoji, informuje AZAnimals. Březí kočka bude vyhledávat teplé a klidné místo, kde bude odpočívat a následně i rodit. Můžete jí poskytnout i tak jednoduché hnízdo, jako je kartonová krabice vystlaná měkkými ručníky nebo dekami. Nezapomínejte, že kočky špatně snášejí stres, zejména když jsou březí. Snažte se proto udržovat v domácnosti klid a ticho.
Příznaky kočičí březosti
Existuje řada příznaků, které mohou poukazovat na březost u koček. Zde je několik faktorů, na které je třeba se zaměřit:
- Růžové, zvětšené bradavky, asi 2-3 týdny po začátku březosti
- Nenasytný apetit a přírůstek hmotnosti
- Zvětšené břicho od 4. týdne březosti
- Změny v chování, buď je kočka více mazlivá, nebo samotářská
- Odpočívá více než obvykle
- V důsledku hormonálních změn může docházet ke zvracení
- Hledání soukromého, bezpečného místa k porodu
Mějte však na paměti, že u koček, podobně jako u lidí, může docházet k falešné březosti nebo ke zdravotním potížím, které napodobují některé příznaky březosti, proto ji pro jistotu vezměte k veterináři.

Příznaky, na které je třeba dávat pozor
Březost je přirozená věc a vaše kočka bude instinktivně vědět, jak se o sebe potřebuje postarat, takže se kvůli ní nemusíte příliš stresovat. Dávejte si ale pozor na některé příznaky a buďte připraven vzít mazlíčka k veterináři, pokud si všimnete některého z následujících příznaků:
Slabost a letargie
Kočky mohou spánkem strávit 12-16 hodin denně a březí kočka bude chtít odpočívat více než obvykle. Pokud se však zdá být extrémně letargická a slabá, může se jednat o zdravotní problém.
Zvracení
Kočka může čas od času zvracet, ale pokud se to děje často nebo velmi intenzivně, poraďte se s odborníkem.
Vaginální výtok
Je normální, že březí kočka má čirý nebo mírně zakalený vaginální výtok, zejména když se blíží porod. Pokud si však všimnete silného výtoku nebo že je nepříjemně cítit a je zelený, žlutý nebo krvavý, může to být známka infekce nebo dokonce potratu.
Počáteční příznaky porodu
Procesu porodu se u kočky někdy říká „porod královny“. Že se blíží čas porodu, poznáte podle toho, že kočka začne být neklidná, ozývá se hlasitěji a projevuje se hnízdním chováním, jako je vyhledávání klidného místa, vyhýbání se lidem a ostatním zvířatům, hrabání v podestýlce, kroužení a změna polohy. Tyto příznaky mohou začít několik dní předtím, než dojde k porodu.
V den narozenin koťat
Kočky mívají v průměru 4-6 koťat, ale v závislosti na plemeni, věku a zdravotním stavu matky se velikost vrhu může pohybovat od 1 do 12 koťat. Jakmile začnou kontrakce, mohou trvat několik minut až několik hodin. Koťata se rodí v intervalu 30-60 minut.
Měli byste volat veterináře?
Kočka si s porodem poradí sama. Pokud ale vše neprobíhá hladce, měli byste mít po ruce telefonní číslo vašeho veterináře, abyste stihli včas kočce zavolat pomoc. To platí zejména pokud:
- Kočka se snaží porodit kotě po dobu 30 minut nebo déle, ale nedaří se jí
- Koťátko je viditelně zaseknuté a kočce se nedaří mládě vytlačit
- Koťata se rodí, ale mezi porody je velká mezera v délce 2 hodin nebo více
- Více než obvyklé porodní tekutiny se objevuje velmi nepříjemně páchnoucí výtok, který může být zelený, žlutý nebo krvavý
- Vaše kočka je velmi slabá, unavená nebo se zhroutí a nemůže se postavit na nohy
- Kočka nereaguje a nemá zájem o svá koťata
- Kočka s kotětem nevyloučila placentu

Péče o novorozená koťata
Krmení
Kočka instinktivně ví, jak koťata čistit a krmit, takže ji nechte, ať se ujme vedení. Pokud si však všimnete, že kotě má problémy s hledáním potravy, můžete ho opatrně umístit vedle jedné z matčiných bradavek. Koťata se odstavují v 8-10 týdnech, ale měkkou stravu začnou okusovat již ve 4 týdnech.
Teplo
Prvních 6-8 týdnů musí být koťata chována ve velmi teplém prostoru při teplotě 29-32 °C. Toho můžete dosáhnout tak, že kočičí rodinu budete držet v malé místnosti, jako je koupelna nebo prádelna, a použijete ohřívač.
Zdravotní péče
Nezapomeňte brát mámu a koťata k veterináři na pravidelné prohlídky a očkování podle doporučeného rozpisu. Odčervování je rovněž nedílnou součástí péče o kočky. A zvažte kastraci matky nebo budoucí kastraci koťat.
Hledání domovů pro koťata
Jakmile jsou koťata kolem 8-12 týdnů plně odstavená, můžete je umístit do dobrých domovů. Nejlepší je najít důvěryhodné lidi, které již znáte. Nejenže budete mít větší klid, ale také vy a vaše kočka můžete kotě v novém domově případně navštěvovat.
Věnujte čas prověřování osvojitelů a nejprve si s nimi promluvte, abyste zjistili, jaký domov mohou vašemu kotěti poskytnout a zda rozumí všemu, co je spojeno s vlastnictvím kočky.
Zdroj: a-z-animals.com