Chcete papouška, který umí mluvit? Vyberte si kakadua nebo aru
Ptáci, kteří mluví, mají neuvěřitelnou schopnost opakovat lidskou řeč, díky čemuž jsou skutečně jedineční mezi ostatními druhy domácích mazlíčků. Pravděpodobně však zjistíte, že talent ptáků pro mimiku stále bledne ve srovnání s tím, že jsou okouzlující, poutaví a skutečně pozoruhodní, a proto jsou po generace tak populární.
Afričtí papoušci šedí
Tito ptáci zaznamenali nárůst popularity jako domácí mazlíčci, a to především díky studiím, které poskytly větší přehled o extrémní inteligenci těchto ptáků. Jsou nejinteligentnější z mluvících ptáků a mohou se naučit asi 1000 slov, aby si rozvinuli rozšířenou slovní zásobu. Většina zachytí slova docela pohotově a mluví velmi jasně.
Existují běžné zprávy o majitelích, kteří si mysleli, že mluvili s lidským rodinným příslušníkem ve vedlejší místnosti, ale zjistili, že to byl jejich mazlíček, napodobující hlas této osoby. Tito ptáci jsou fascinující, ale vyžadují značné množství specializované péče a alespoň pět hodin denně socializace, takže vzít si jednoho domů není volba, kterou by bylo třeba brát na lehkou váhu.
Andulky
Pro mnohé je překvapením, že malé andulky umí mluvit stejně dobře, ne-li lépe než některé z větších druhů papoušků. O některých andulkách je dokonce známo, že si vyvíjejí slovní zásobu čítající stovky slov. S jejich drsnými hlasy může být někdy těžké rozluštit, co přesně andulky říkají, ale ti, kdo se o ně starají, často považují andulky za pořádné žvanilky. Navíc jsou tito rozkošní ptáčci cenově dostupní na nákup a chov.

Ara
Tito papoušci mají silnou osobnost, a to z nich dělá oblíbence u milovníků ptáků. Nejsou tak upovídaní jako někteří jiní papoušci, ale mají velmi vyvinutou schopnost napodobovat řeč. Jsou docela zruční v učení krátkých frází a zpěvu úryvků písní, i když jejich řeč není vždy jasná.
Kakadu
Kakaduové patří se svým živým hřebenem a přirozenou zvědavostí mezi nejznámější a nejoblíbenější členy rodiny papoušků. Kakaduové jsou hlasití a hluční. Jsou pravděpodobně nejhlasitější ze všech papoušků a křičí, aby spolu komunikovali, nebo jen pro radost z vytváření hluku. Pokud je však chcete naučit mluvit, je jejich ochota komunikovat vítaná.
Jak rozmluvit papouška?
Na začátek si vyberte krátké slovo:
Úplně první slovo, které se pokusíte naučit svého kakadua, by mělo být krátké. Nevybírejte frázi – držte se jediného slova. Snažte se udržet slovo pod dvěma slabikami. Některá dobrá tréninková slova pro začátečníky jsou „Ahoj“, „Ahoj“ nebo „Ahoj“. Vyberte pouze jedno konkrétní slovo, které byste chtěli svého ptáka naučit, a zaměřte se na toto konkrétní slovo.
Opakujte slovo každý den:
Jakmile si vyberete slovo, které byste chtěli svého ptáka naučit, začněte tím, že toto slovo budete říkat svému ptákovi každý den. Pokaždé, když pozdravíte svého ptáka, můžete říct „Ahoj“ – nebo pokaždé, když opustíte místnost, můžete říct „Bye Bye“. Ujistěte se, že to děláte důsledně a často, aby váš pták slyšel slovo tak často, jak je to možné.

Ukažte jim význam, když to říkáte:
Papoušci jsou inteligentní tvorové a dokážou chápat význam určitých slov. Pokud řeknete „Ahoj“ pokaždé, když svého ptáka uvidíte, spojí si tuto slovní frázi jako pozdrav. Naopak, když řeknete „Bye Bye“ pokaždé, když opustíte místnost, přesčas si uvědomí, že to slovo znamená, že jdete pryč.
Odměňte pokusy o kopírování:
Většina ptáků rozvíjí řeč stejným způsobem jako lidské dítě. Nemusí mít správně celé slovo napoprvé. Ale pokud začnete slyšet, jak se váš pták pokouší napodobit slovo, odměňte je. Pochvalte je tím, že jim dáte pamlsek nebo pozornost.
Když kopírují, zopakujte slovo s nimi:
Když váš pták začne frázi napodobovat (nebo se ji pokusí napodobit), zopakujte slovo velmi jasně. Vyslovte všechny zvuky, aby váš pták jasně slyšel slovo a pokusil se ho zopakovat. To jim umožní ‚procvičovat‘ své vokály s vámi.
Přejděte ke krátkým frázím:
Jakmile váš pták zvládne své první slovo, můžete je začít učit další krátké fráze. Není ale nezvyklé, že se papoušek naučí komunikovat v celých větách. Pozor ale na slova, která by vás mohla uvést do rozpaků. Stejně jako malé děti, i papoušci opakují slova, která jim dobře zní a nebo která vyslovujete s citovým zabarvením. Může se pak snadno stát, že se váš papoušek sice nenaučí “ahoj”, ale bude mít rozvinutou slovní zásobu nadávek.
Zdroj: Theses, Český rozhlas