Chcete si pořídit ježka, ale už máte jiného domácího mazlíčka. Budou spolu vycházet, nebo ne?

Přidat na Seznam.cz

Možná nejsou tak přítulní jako psi a kočky, ale ježci jsou nenároční domácí mazlíčci, kteří obvykle rádi tráví dny po boku člověka. Nelze s jistotou říci, jak se budou určité zvířecí osobnosti snášet, ale existují určité vlastnosti a temperamenty ježků, které vám mohou pomoci zjistit, zda se k sobě hodí.

Ježčí temperament

Ježci mají několik jedinečných zvláštností, které je odlišují od ostatních malých domácích zvířat, píše TheSprucePets. Pro začátek jsou ježci noční, což znamená, že přes den spí a nejaktivnější jsou v noci. Také jim chvíli trvá, než si zvyknou na sociální interakce, což znamená, že budete muset být trpěliví, aby si ježek zvykl na život s vámi doma.
Ježci nejsou agresivní, ale mají určité obranné mechanismy, které se mohou uplatnit, když se cítí ohroženi. Patří mezi ně stočení do klubíčka nebo škubání a poskakování tak, aby jejich peří mohlo potenciálního predátora popíchat. To vše znamená, že temperament vašeho současného domácího zvířete bude stejně důležitý jako temperament vašeho ježka, pokud jde o to, zda spolu mohou vycházet.

Ježci a další domácí zvířata

Ježci jistě mohou vycházet s jinými domácími zvířaty, ale je třeba zopakovat, že to do značné míry závisí na osobnostech obou dotyčných zvířat. Z tohoto důvodu je nezbytné, abyste na vzájemné vztahy pečlivě dohlíželi, dokud si nebudete jisti, že se všechna zvířata mezi sebou cítí dobře.

Ježci a ježci

Pokud již máte ježka a chcete dalšího, máte štěstí. Zdá se, že ježci spolu s ostatními ježčími vrstevníky vycházejí poměrně dobře, i když jako vždy záleží především na osobnosti a temperamentu. Dokud si nebudete jisti, že spolu vycházejí, mějte ježky oddělené v různých klecích, ale dejte jejich klece blízko sebe, aby si mohli bezpečně začít zvykat na přítomnost toho druhého.

Ježci a jiné druhy domácích zvířat

Zdá se, že kočky si obvykle rychle vypěstují zdravý respekt k ježčím bodlinám a udržují si uctivý odstup. Také psi jsou obvykle vůči ježčímu brnění poměrně ostražití. Ani ostatní malá domácí zvířata obvykle nepředstavují problém. Pokud se vám zdá, že je ježek ze setkání s jinými domácími zvířaty vystresovaný, omezte kontakt s nimi, dokud nenajdete řešení.

Jak seznámit ježka s ostatními domácími zvířaty

  • Při seznamování jakéhokoli zvířete s jiným je vždy na prvním místě bezpečnost. Mějte na paměti, že ježci jsou od přírody samotáři a nemusí být přístupní navázání přátelství s jiným domácím zvířetem, i když je mohou být schopni tolerovat.
  • Nejprve se ujistěte, že se váš ježek cítí dobře s vámi, než začnete seznamovat další domácí zvířata. Tak budete moci ježka při prvních setkáních bezpečně držet v náručí, což by mělo jemu i vám poskytnout tolik potřebný pocit bezpečí.
  • Začněte s malými interakcemi, když je vaše druhé zvíře příjemné a klidné. Psi a kočky budou většinou dost zvědaví na vašeho nového přítele, ale rychlé píchnutí do nosu by mělo stačit, abyste je naučili respektu. Pokud je vaše druhé zvíře příliš silné nebo pokud váš ježek vypadá příliš vystresovaně, přerušte interakci a zkuste to jindy.

Zdroj: thesprucepets.com, Youtube