Chováte ježka, ale zajímá vás, zda mu nepořídit třeba kamaráda? Tohle je odpověď

Přidat na Seznam.cz

Afričtí ježci trpasličí byli dlouho považováni za samotáře, ale někteří majitelé zjistili, že spolu za určitých okolností mohou vycházet. To vede k otázce, zda by ježci uvítali společnost jiných ježků.

Ježci jsou od přírody samotáři

Zdá se, že ježci afričtí netouží po společnosti jiných ježků, takže je v pořádku chovat ježka o samotě, píše web TheSprucePets. Pokud spolu ježci nevycházejí, bojují spolu a dokážou si vážně ublížit. Z těchto důvodů je obecně nejlepší zůstat u jednoho ježka v kleci.

Chování dvou ježků

Přestože se doporučuje chovat ježky vždy jednotlivě, někdy lze chovat dva v jedné kleci, ale to je spíše případ samic. Mějte na paměti, že seznamování je třeba provádět opatrně a rozhodně hned nenechávat dva ježky o samotě. Pokud máte mladého ježka, někdy ho můžete spárovat i se starším ježkem. Co se týká samic a samců, krátké společné hraní může vést buď k boji nebo k březosti.

Umístěte ježka do karantény

Každého nového ježka od chovatele nebo ze zverimexu dejte na měsíc do karantény, abyste zabránili šíření nemoci na druhého ježka. Chovejte je v oddělených klecích, nejlépe v různých místnostech. Než začnete manipulovat s druhým ježkem, nezapomeňte si dobře umýt ruce a vyměnit oblečení, které přišlo do styku s jedním ježkem. Pokud čistíte jejich příbytek, dělejte to odděleně.

Jak dva ježky seznámit?

Pokud chováte dva ježky společně, měla by mít klec rozměry alespoň 2 x 4 metry. Stísněné klece nebo jakákoli soutěž o potravu či jiné zdroje jako boj o hračky nebo oblíbená místa, pravděpodobně povedou k hádkám.
Než je umístíte do jedné klece, nejprve mějte každého zvlášť, aby si na sebe nejprve zvykli. Můžete dokonce zkusit mezi klecemi vyměnit trochu podestýlky nebo steliva, aby si zvykli na vzájemné pachy. Ježky postupně seznamujte mimo jejich klec, abyste zjistili, jak spolu budou vycházet. Jakmile si budete jisti, že se budou vzájemně snášet, můžete je vyzkoušet dát do společné klece. Nezapomínejte na ně ale pečlivě a pravidelně dohlížet.

Jaké chování je ještě v pořádku?

Ježčí pošťuchování, které je mírné a ne agresivní, je v pořádku. Dávejte pozor na kvičení, které je známkou agrese a může dojít k vážné rvačce, takže je na místě je ihned oddělit od sebe. Soupeření může být totiž pro jednoho z ježků smrtelné, proto sledujte známky stupňující se agrese.

Zdroj: thesprucepets.com