Chytří lvi zorganizovali strategické přepadení pakoně

Přidat na Seznam.cz

Kdo říká, že zvířata nejsou chytrá, nikdy neviděl toto video zveřejněné níže. Míra trpělivosti a přesnosti, s jakou lvi vyčkávají na správný okamžik, aby udeřili, nemá obdoby. Podívejme se, jak se toto přepadení vyvíjí.

Boj v Krugerově národním parku

Další video zveřejněné na konci tohoto článku nás zavede do Krugerova národního parku nacházejícího se v jižní Africe. Park byl poprvé vyhlášen v roce 1898 jako rezervace Sabie Game Reserve tehdejším prezidentem Transvaalské republiky Paulem Krugerem. Ten poprvé navrhl potřebu chránit zvířata v Lowveldu v roce 1884, ale jeho revoluční vize se realizovala až za dalších 12 let, kdy byla oblast mezi řekami Sabie a Krokodýlí vyčleněna pro omezený lov.“

Strategické přepadení pakoně

Dnešní video, na kterém lvi přepadávají pakoně, získalo několik tisíc shlédnutí. Lvi využívají vzájemných pozic k přepadení kořisti a obvykle jsou při tom úspěšní. Na začátku videa můžeme vidět skupinu pakoňů na cestě. Blíže ke kameře je velký lví samec, který číhá. To však pakoně netuší, že v křoví je skupina lvic, které čekají na útok. Všimněte si, jakou trpělivost má tento lví samec. Nevrhá se vpřed. Každý krok dělá tak opatrně, jak jen může. Náhle lvice zaútočí a pakoni se dají na útěk. Lví samec se vynoří a pak se pakoně rozdělí. Lvice tak mohou jednoho z tuláků chytit.

Proč lvi čekají, než zaútočí?

Ve zvířecí říši existují různé druhy predátorů, a ne všichni loví stejným způsobem. Studiem jednotlivých predátorů a poznáváním jejich loveckých návyků se můžeme hodně naučit. U lvů si však konkrétně všimneme, že před útokem vyčkávají; nikdy se nevrhají na kořist, jakmile ji spatří. Na rozdíl od predátorů, jako jsou divocí psi a hyeny, kteří aktivně vyhledávají kořist a pak ji pronásledují, jsou lvi predátoři ze zálohy, kteří vyčkávají na místech, kde kořist s největší pravděpodobností projde.

Zdroj: AZAnimals