Čím krmit ježka bělobřichého?

Přidat na Seznam.cz

Uvažujete o tom, že si jako domácího mazlíčka pořídíte ježka bělobřichého? Ještě před tím, než si živého tvorečka přinesete domů, musíte vědět, jak se o něho starat. Čím ho krmit poradí web gorodprizrak.com a vy budete mít jasno, čím svému mazlíčkovi neublížíte.

Ježek je hmyzožravec

Mnoho lidí si myslí, že jsou ježci hlodavci, ale není to pravda. Ježek je hmyzožravec. Pro tohoto mazlíčka není vhodné kupovat dostupnou stravu z obchodu. Přísady obsažené v krmivu totiž nejsou přizpůsobené potřebám ježka bělobřichého, nutričními hodnotami se hodí pro ježka evropského. Podáváním této stravy byste mohli nechtěně způsobit podvýživu vašeho mazlíčka.

Dávejte mu hmyz

To nejlepší, co pro ježka bělobřichého můžete udělat, je dopřávat mu dostatek hmyzu. Několik prvních dní dávejte ježkovi jen hmyz, poté už budete moci hmyz kombinovat se zeleninou nebo ovesnými vločkami. Jelikož sušený hmyz neobsahuje skoro žádné důležité živiny, je dobré krmit ježka živým hmyzem. Jistě si pochutná na:

  • cvrčcích
  • švábech
  • kobylkách

Červi krmte ježka jen zřídka, mají totiž vysoký obsah tuku. Dávejte také přednost hmyzu koupenému v chovatelských potřebách. Hmyz odchycený volně na zahradě by totiž mohl přenášet parazity a různé nemoci.

Můžete ježkovi nabídnout maso?

Čas od času a pro změnu v jídelníčku určitě ano. Mezi vhodné druhy masa, které můžete beze strachu ježkovi bělobřichému nabídnout, patří:

  • kuřecí maso
  • králičí maso
  • hovězí maso
  • krocan

Před krmením můžete maso uvařit, nabízet ho ale můžete i syrové. Vyvarujte se krmení ježka vepřovým masem, protože zde hrozí riziko přenosu Aujeszkyho choroby. Tato nemoc, nazývaná také pseudovzteklina, je vysoce nakažlivé onemocnění viry ze skupiny herpesvirů, na který je vnímavá většina teplokrevných živočichů a který se vyskytuje prakticky na všech kontinentech.

Zdroj: gorodprizrak.com, wikipedia.org