Čím se vlastně živí housenky?

Přidat na Seznam.cz

Housenky jsou často zaměňovány s červy, ale není to jedno a totéž. Zatímco červi buď dospívají v brouky, nebo zůstávají červy po celý život, housenky procházejí metamorfózou v můry nebo motýly. Možná vás zajímá, čím se housenky živí?

Jakou potravou se housenky živí?

Housenky se živí rostlinnou hmotou, včetně listů, trav a květů, píše web A-Z-Animals. Právě tato hmota tvoří většinu jejich jídelníčku. Obecně jsou housenky býložravci. Některé jsou však všežravci a živí se mršinami zvířat, červenými mravenci, mšicemi a jinými housenkami. Housenky se živí nejen proto, aby se udržely v současném larválním stadiu, ale také proto, aby vyvolaly metamorfózu do své dospělé formy. Podle studie provedené na univerzitě v Tsukubě zdravá strava tento proces urychluje. Nedostatek potravy způsobuje opožděný vývoj, takže doba před metamorfózou může být různá.

Kolik toho housenky snědí?

Housenky se obecně dost najedí a mají velmi zdravý apetit. V některých případech může housenka sníst tolik potravy, že za jediný den zdvojnásobí svou velikost. Je běžné, že se housenky krmí po celou dobu bdění, pokud mají k dispozici dostatek potravy.
Množství, které housenka sní, se samozřejmě liší mezi jednotlivými druhy, a dokonce i v rámci jednoho druhu. Většina z nich však dokáže sníst překvapivě velké množství vzhledem ke své velikosti. Jako příklad lze uvést housenku monarchy, která dokáže během dvou týdnů nebo i méně sežrat 200násobek své váhy v listech mléčnic. To je ekvivalent toho, jako by novorozenec za tuto dobu zkonzumoval 635 kilogramů!

Co budou housenky jíst v dospělosti?

  • Housenky se živí chroupáním listů a dalších rostlinných látek, ale jejich strava se změní, když dospějí do dospělých forem. Můry se častěji živí tekutinou z nektaru květů a hnijícího ovoce, medovicí, šťávou a vlákny z oblečení. Motýli konzumují převážně květní nektar, pyl, mízu stromů, ovoce a tělesné výměšky větších živočichů.
  • Motýli a můry se nyní, když jsou dospělí, také jinak živí. Jako housenky používali své čelisti k tomu, aby potravu v podstatě rozžvýkali. V dospělosti se živí tekutou stravou. Motýl i můra mají sosáček, dlouhý výrůstek vycházející z hlavy hmyzu. Ten používají k sání tekutin ze zdrojů potravy.
  • Když přijde čas, aby dospělý motýl nebo můra nakladli vajíčka, učiní tak na rostlinách, které pravděpodobně sežerou jejich vlastní housenky. Tyto rostliny se nazývají hostitelské. Velmi mladé housenky obvykle potřebují měkčí potravu s větším obsahem vody ve srovnání se svými staršími kolegy, kteří jsou blíže metamorfóze.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube