Co můžete naučit kočku? Nabízíme vám pět triků, které zvládne každá!

Přidat na Seznam.cz

Na rozdíl od psů nejsou kočky zrovna známé tím, že by poslouchaly příkazy. S empatií, trpělivostí a správnou metodou může však každý naučit svého mazlíčka několik triků. Web Cat News pro vás připravil několik rad, jak na to.

Většina z triků je založena na principech tréninku s použitím zvukového signálu, nejlépe „kliknutí“ doprovázeného slovním příkazem. Až se ho zvíře naučí, je důležité ho dále neměnit. A jaké že to triky můžete kočku snadno naučit?

Sedni

Abychom kočku snadno dostali do sedu, použijeme malou hračku, například plyšovou myš. Ta se drží přímo nad kočičí hlavou a pomalu se s ní pohybuje dozadu, aby ji zvíře sledovalo očima, a nakonec i hlavou. Ve většině případů pak kočka automaticky zaujme polohu vsedě.

Když si kočka sedne, ozve se kliknutí a zvíře je pochváleno. Pokud chcete, můžete jí dát i pamlsek. Když k tomu přidáte povel „Sedni!“ kočka na něj časem začne reagovat.

Dej pac

Cvičení začíná tím, že položíte ruku na podlahu vedle kočky a schováte pod ni pamlsek. Když kočka začne očichávat vaši ruku, ozve se cvaknutí. Ruka se odtáhne a kočka dostane pamlsek.

Při dalších pokusech nechte naopak pamlsek v otevřené dlani. Vaše kočka se pravděpodobně dotkne vaší ruky tlapkou, aby dosáhla na pamlsek. Pokud od vás v tomto okamžiku uslyší cvaknutí a povel „Dej pac!“, máte vyhráno.

„High five!“

Plácnout si je jedním z nejoblíbenějších triků pro domácí kočky. Základem je podávání tlapky, které by si kočka měla nejprve osvojit. To se pak rozšíří na plácnutí.

Trik spočívá v tom, že po podání tlapky pokračujete dál. Podanou tlapku postupně zvedáte, až se dostane do svislé, vertikální polohy (jako když si plácnete). Plácnutí může být výzva, a ne všechny kočky si ho okamžitě osvojí. Je třeba být trpělivý.

Aport

Nejlépe to funguje, když je kočka trochu hladová. Ne však moc, abyste svého miláčka netrápili a netýrali!

K aportování je vhodná plyšová myš, klubko novin nebo podobné drobné předměty, které může kočka snadno vzít do tlamy. Zpočátku si zvíře může s předmětem volně hrát, je důležité, aby si ho kočka vzala do tlamy dobrovolně. Po té jí hračku můžete odebrat a hodit ji stranou. Pokud se tak stane, ozve se kliknutí a dáte jí pamlsek.

Naučte kočku příkaz „Hraj mrtvou“

Základem je přimět kočku, aby sledovala hračku a otáčela při tom hlavu, hračku tedy držíte a pohybujete jí na stranu. Nejprve však musíte zaujmout kočičí pozornost.

Pokud to nepůjde hned, můžete své kočce na začátku trochu pomoci: Zatímco ona sleduje očima hračku, vy zvíře jemně odstrčíte do strany, aby měla tendenci přepadnout.

Pokud to kočka na zemi vydrží, dáte jí samozřejmě za odměnu pamlsek a pochvalu. Teprve když se to podaří, lze zavést signál („Padni“, „Lehni“, nebo třeba „Dělej mrtvou“), aby se kočka vrhla do požadované polohy na povel.

Zdroj: cat-news.net