Dalmatini se rodí bílí, mají zvýšené riziko hluchoty

Přidat na Seznam.cz

Dalmatin sloužil jako strážný, válečný pes, maskot hasičů, lovec, ovčák a umělec. Nejznámější je však jako kočárový pes, fungující jako doprovod a stráž pro vozy tažené koňmi. Uhlazený, symetricky stavěný, krátkosrstý pes, dalmatin je charakteristický svou tmavě skvrnitou bílou srstí.

Dalmatinci se rodí neposkvrnění

Přestože jsou dalmatini známí svou nápadnou skvrnitou srstí, ve skutečnosti se rodí úplně bílí a skvrny se jim objevují od dvou do čtyř týdnů. Jejich krásné znaky jsou snadno rozpoznatelné a jsou obvykle černé nebo hnědé, mohou se však objevit i citrónově, modře nebo žíhané.

Každý dalmatin má jedinečné fleky

Stejně jako naše otisky palců, i dalmatinci mají skvrny, které jsou pro ně jedinečné, a můžete je najít po celém jejich těle, včetně uvnitř tlamy.

Není známo, odkud pocházejí

Dalmatini jsou staré plemeno, takže není známo, odkud pocházejí, i když v průběhu let měli mnoho jmen, včetně anglického trenérského psa, kočárového psa, hasičského psa, pudinkového psa a skvrnitého. Staly se populární v roce 1800. Během toho roku byli dalmatini používáni, aby běhali vedle kočárů, aby je i koně chránili před jakýmikoli hrozbami nebo jinými psy.

U dalmatinů je známo, že mají zvýšené riziko hluchoty

Mezi 15% a 30% dalmatinů trpí hluchotou, přičemž 5% je hluchých na obě uši. Jejich hluchota je spojena s jejich strakatým zbarvením, což způsobuje, že většina jejich srsti je bílá a jejich oči jsou často modré.

zdroj: Sophieallport, AKC, Britannica