Děsivé video „invaze“ krokodýlů není tím, čím se na první pohled zdá

Přidat na Seznam.cz

Na sociálních sítích se rozšířilo video zachycující stovky krokodýlů, kteří údajně obsadili jednu brazilskou pláž a vyvolali paniku mezi místním obyvatelstvem. Jak ale bylo později objasněno, nejedná se vlastně ani o krokodýly, ani o invazi.

Po shlédnutí krokodýlího videa byli uživatelé sociálních sítí ohromeni, protože tolik smrtelně nebezpečných plazů pohromadě ještě nikdy neviděli.

Titulek připojený k videu však šířil paniku zcela zbytečně. Nejednalo se o invazi krokodýlů a kromě uživatelů sociálních sítí nikdo nepanikařil.

Pláž na videu je součástí rozsáhlé močálovité krajiny Pantanal na jihozápadě Brazílie, která je domovem mnoha zvířat včetně kajmanů. Tito středně velcí krokodýlové se nacházejí přesně tam, kde by měli být a jejich populace zde dosahuje až 10 milionů jedinců. Díky tomu, že v roce 1992 byl v Brazílii zakázán lov a obchod s kůžemi těchto plazů, nejsou dnes evidováni jako ohrožený druh.

Oproti tomu hustota lidského osídlení oblasti Pantanal činí pouze 1,8 obyvatel na km2, což je podstatně menší číslo ve srovnání s průměrnou hustotou zalidnění Brazílie 25 obyvatel na km2. V Pantanalu tedy žádní místní obyvatelé nepanikařili, protože tam skoro žádní nežijí.

Pravda tedy je, že kajmani na videu se ve svém přirozeném prostředí vyhřívají na břehu řeky, což je jejich normální chování v období sucha.

Zdroj: Newsweek, Wikipedie