Dvě lvice uspořádaly koordinovaný útok na osamocenou zebru

Přidat na Seznam.cz

Mnoho predátorů ve volné přírodě jsou osamělí lovci. Zvířata, jako jsou levharti sněžní nebo lední medvědi, se při přežití nespoléhají na nikoho jiného než na sebe. Jiná zvířata, jako jsou afričtí divocí psi a hyeny, se však spoléhají na skupiny, které vytvářejí, aby úspěšně ulovili potravu a našli úkryt.

Zebra běží jako o život. A to doslova!

Když níže uvedené video začíná, vidíme, že na polní cestě zastavilo auto, protože na okraji silnice je vidět pasoucí se zebra. A přímo za zebrou se pomalu blíží lvice. Její zlatohnědá srst je dokonalým krytem pro jílem pokrytou krajinu, kterou Afrika nabízí. Lvice se vrhne a zebra zpozorní. Zebra běží jako o život a lvice, díky své schopnosti běžet o něco rychleji, dokáže zebru rychle dohnat a vypořádat se s tímto savcem. Ačkoli se může zdát, že je bitva vyhraná, zebra je mnohem větší zvíře než lev a často má navrch, pokud jí ještě zbývá nějaká síla. Tahle ale měla smůlu. Náhle se však z druhé strany přiřítí jiná lvice, aby první pomohla kořist zcela pokořit. Je vidět jak jsou tato zvířata vzájemně zkoordinovaná.

Jsou zebry samotářská zvířata?

Zebry jsou společenská zvířata, která žijí ve stádu. Tato stáda se mohou rozrůst až na několik stovek jedinců. Zebra na výše uvedeném videu se pravděpodobně mohla od stáda vzdálit při hledání potravy nebo vody. Nebo se mohlo jednat o dospělého hřebce, který se často vyskytuje sám. Zebry jsou býložravci, kteří se živí keři, kůrou a trávou. Zebry pomáhají místnímu ekosystému tím, že spásají suchou, ztvrdlou trávu, která je pro jiné druhy příliš tvrdá.

Zdroj: AZAnimals