Slavný anglický přírodovědec se setkal s vlčí smečkou
Pro někoho není vlk nic víc než přerostlý chlupatý pes, pro jiného jsou vlci noční můrou. Ve skutečnosti je však pravda někde úplně jinde. Vlci jsou jedinečná stvoření – nejsou to ani přítulní mazlíčci, ani hrozivá monstra. Vlci bohužel stále patří mezi nejvíce nepochopená zvířata, pokud jde o jejich chování a interakce s lidmi. Co na jejich chování říká slavný britský dobrodruh a spisovatel?
Chování vlků a mentalita smečky
Přírodovědec Steve Backshall se vydal do Norska, aby se podíval na vlky ve výzkumném centru, uvádí AZAnimals. Backshall rychle zjistil, že ačkoli se tito vlci již dříve setkali s lidmi, jejich divoké instinkty zůstaly pevně zachovány. Vlci jsou vysoce inteligentní a společenská zvířata, která žijí v pevně semknutých skupinách zvaných smečky. Vytvářejí si hluboké citové vazby se svými kolegy ze smečky a často se starají o zmrzačené nebo staré vlky a dokonce truchlí nad ztrátou svých druhů.
Tyto smečky fungují na základě přísné hierarchie, kdy každý člen přispívá skupině. Vlk „Alfa“ vede smečku, zatímco vlk „Omega“ má zřejmě nejnižší postavení. Nicméně i pozice Omegy je pro udržení harmonie ve vlčí smečce klíčová. Omegy se starají o štěňata, když ostatní dospělí potřebují lovit nebo spát. Jsou to také oni, kdo iniciují hru, pomáhají udržovat lehkost a posilují citové vazby skupiny. Jak je vidět na videu níže, Backshallovo setkání s vlky v Norsku bylo přesnou demonstrací mentality smečky. Vlci byli zvědaví, ale opatrní, čenichali a nervózně si spolu hráli.
Jak vlci komunikují s lidmi?
Je důležité si uvědomit, že vlci na tomto videu byli pozorováni ve výzkumném prostředí, které nemusí adekvátně odrážet všechny aspekty chování vlků ve volné přírodě. Vlci žijící zcela ve volné přírodě se snaží vyhýbat lidem, kdykoli je to možné. Raději se drží co nejdále od jakýchkoli silnic, budov a lidských zařízení. A navzdory všeobecnému přesvědčení jsou útoky vlků na člověka velmi vzácné. Když se vlk ve volné přírodě setká s člověkem, většinou uteče.
Vlci horlivě brání svou smečku a teritorium. Pokud člověk naruší jejich prostor, vlci obvykle reagují spíše varováním než útokem. Vlk běžně štěká, vrčí nebo vyje. Mohou také kroužit kolem člověka nebo předstírat útok jako varování, aby ho přiměli k odchodu.
Jak se chovat při vstupu na vlčí teritorium
Pokud se vydáte na túru nebo tábořit do oblastí, které jsou známé výskytem vlků, dodržujte tyto pokyny, abyste zůstali v bezpečí:
- Neustále si všímejte svého okolí. Hledejte stopy zvířat, trus, ohlodané kosti nebo jiné neobvyklé zbytky.
- Pokud je to možné, vezměte s sebou kamaráda nebo cestujte ve skupině. Vlci se s větší pravděpodobností vyhnou větším skupinám lidí.
- Svého psa mějte vždy pod kontrolou a na vodítku.
- Nenechávejte po sobě žádné jídlo ani odpadky.
- Od vlka nebo vlčí smečky se držte ve vzdálenosti alespoň 92 metrů.
- Záměrně nedělejte hluk (tj. vzduchové klaksony, hlukoměry, mluvení, zpěv atd.).
Co dělat, pokud narazíte na vlka nebo vlčí smečku?
Spatřit vlka ve volné přírodě je poměrně vzácné. Pokud se však ocitnete v blízkosti vlka, zachovejte klid a dodržujte následující rady:
- Neutíkejte. Zachovejte klid a pohybujte se pomalu. Nikdy se nepokoušejte vlka krmit nebo se k němu přibližovat.
- Zůstaňte klidní a pomalu ustupujte. Sledujte vlka (ale vyhněte se přímému očnímu kontaktu) a neotáčejte se ke zvířeti zády.
- Pokud se vlk přiblíží příliš blízko, použijte kameny, větve nebo jiné předměty, abyste ho odradili.
Ačkoli jsou útoky velmi vzácné, pokud k nim dojde, stůjte na místě a v případě potřeby se braňte.
Zdroj: a-z-animals.com, Youtube