Tohle jste možná nevěděli: Delfíni vědí, že mají nad člověkem navrch a sex je pro ně zábava
Delfíni jsou odjakživa považováni za jedny z nejinteligentnějších živočichů na planetě. Fascinují vědce, inspirovali spisovatele i filmaře a mnohým z nás se vybaví jako hraví, přátelští tvorové, kteří milují společnost lidí.
Jenže čím víc se o nich dozvídáme, tím víc zjišťujeme, že pod hladinou jejich roztomilé tváře se skrývá složitý, sebevědomý a někdy i dost provokativní svět.
Delfíni: inteligence za hranicemi chápání
Delfíni patří mezi málo živočišných druhů, kteří si uvědomují sami sebe – prokazují to testy se zrcadlem, kde poznají vlastní odraz. Mají silně vyvinuté sociální vazby, vytvářejí skupiny, hierarchie, ale i přátelství, která trvají desítky let. Umí spolupracovat, předávat si znalosti, využívat nástroje, dokonce i pojmenovávat jeden druhého specifickými „pískacími jmény“.

Podle odborníků jejich mozek vykazuje v určitých oblastech složitější struktury než ten lidský. To se může odrážet nejen v jejich chování, ale i v tom, jak vnímají sebe a ostatní. Delfíni si velmi dobře uvědomují, že jsou pro člověka atraktivní. A některé interakce s lidmi mohou vnímat spíše jako hru, manipulaci nebo dokonce dominanci.
Sex – zábava, komunikace ale i forma moci
Zatímco u většiny živočichů je sex čistě rozmnožovací záležitostí, delfíni to mají jinak. Pro ně je sex běžnou součástí každodenního života – slouží jako forma komunikace, uvolnění napětí, ale i upevnění vztahů. Praktikují sex heterosexuální, homosexuální, skupinový i mimopárový. Vědci potvrdili, že delfíni mají sex i z nudy nebo čistě pro radost – což z nich dělá jednoho z mála živočichů s vědomým prožíváním slasti.

To, co ale může působit zábavně nebo lidsky, má i svou temnější stránku. Delfíni někdy používají sex i jako formu dominance. Mohou být velmi majetničtí, samci například vytvářejí aliance, které „hlídají“ samice a ne vždy s jejich souhlasem. Neobvyklé nejsou ani projevy sexuality vůči jiným živočichům – včetně lidí. Idealizovaný pohled na delfíny jako nezištné přátele lidí může být tedy někdy naivní.
Delfíni a lidé: vztah plný respektu i nedorozumění
Naše fascinace delfíny má kořeny hluboko v kultuře. Považujeme je za „usměvavé“ mořské tvory, kteří nás chrání před žraloky a chtějí si s námi hrát. Jenže skutečnost je složitější. V očích delfínů nejsme ani páni tvorstva, ani zachránci oceánů. Jsme další živočišný druh, který mohou prozkoumávat, využívat, pozorovat – a někdy i překvapit.
Jejich chování, často připomínající lidské, nás vede k tomu, že do nich promítáme emoce a úmysly. Ale delfíni mají také výrazné osobnostní rysy, jako je dominance, hravost, zvědavost nebo třeba agresivita. Každý delfín je jiný – a pokud se nám někdy zdálo, že si z nás delfíni tak trochu dělají srandu, možná měli přesně to v úmyslu.
Delfíni nejsou jen symbolem svobody a harmonie, ale i důkazem toho, jak rozmanitý může být svět zvířecí inteligence a emocí. Jsou to tvorové, kteří si uvědomují sami sebe, znají radost, frustraci i potěšení – a kteří s námi sdílejí planetu na úrovni, kterou možná teprve začínáme chápat.
Zdroj: aeon.co, nationalgeographic.cz, zoom.iprima.cz