Pokud pes zvrací žlutě, možná má alergii na krmivo, nebo se potýká s parazity

Přidat na Seznam.cz

Stejně jako u lidí může i u psů docházet k záchvatům zvracení. Někdy totiž naši čtyřnozí chlupáči jedí tak rychle, že to jejich břicho nezvládne, a nakonec vše vyvrhnou zpět. Co ale když zvrací váš pes žlutě? Obvykle to znamená přítomnost žluči, trávicí tekutiny, která pomáhá rozkládat potravu vašeho psa. Jaké mohou být ale za zvracením důvody?

Alergie na krmivo

Pokud jste nedávno zařadili do jídelníčku vašeho psa nové krmivo, může zvracení žluči znamenat, že je váš pes na tento nový druh krmiva alergický, upřesňuje A-Z-Animals. Alergie se může objevit i v případě, že jste v krmivu vašeho psa neprovedli žádné změny. Pokud si všimnete, že vaše štěně zvrací žluť, může to znamenat, že se u něj projevuje podráždění trávicího traktu. V kombinaci s nadměrným olizováním nebo žvýkáním po dojedení jídla může být viníkem potravinová alergie.

Střevní paraziti

Příčinou zvracení může být i výskyt střevních parazitů. Pokud trpí podrážděním trávicího traktu, může to mít za následek žlutou hmotu, kterou vidíte zvracet. Ujistěte se, že je vaše štěně pravidelně odčervováno, a spojte se se svým veterinárním lékařem, abyste tuto příčinu vyloučili.

Onemocnění trávicího traktu

Je možné, že váš pes zvrací žlutou žluč přímo v důsledku nějakého gastrointestinálního onemocnění. Může se jednat o něco jako zánětlivé onemocnění střev, ale také o něco tak závažného, jako je rakovina. Pokud máte podezření na gastrointestinální onemocnění, určitě kontaktujte svého veterinárního lékaře, aby mohl provést příslušné testy a vyšetření. V mnoha případech je žluté zvracení doprovázeno dalšími příznaky, jako je letargie, průjem nebo změna chuti k jídlu.

Zánět slinivky břišní

Zánět slinivky břišní je bolestivé onemocnění. Ukazuje na zanícenou slinivku břišní. Spolu se zvracením se u psů projevuje také letargie a bolesti v oblasti břicha. Tento stav vyžaduje okamžitou veterinární péči.

Možnosti léčby

Změna stravy

Pokud se potýkáte s potravinovou alergií, zánětem slinivky břišní nebo gastrointestinálním onemocněním, budete pravděpodobně muset provést určité změny ve stravě vašeho psa. Něco, co je pro jeho trávicí systém jednodušší a co doporučí váš veterinář, by mohlo vašemu psovi pomoci cítit se lépe.

Úpravy životního stylu

Pokud jste svého psa krmili jednou nebo dvakrát denně, možná budete muset změnit svůj životní styl svého psa. Rozdělení jídla na menší porce podávané v průběhu dne může pomoci zmírnit zvracení, pokud je jeho příčinou prázdné břicho. Možná budete muset také provést změny v domácnosti, abyste zajistili, že se váš pes nedostane k žádným hračkám, ponožkám nebo čemukoli jinému, co by mohl neúmyslně spolknout.

Léky

Podle potřeby může být nutné, aby váš pes užíval léky. Pokud se jedná o onemocnění zažívacího traktu, zánět slinivky břišní nebo střevní parazity, váš veterinární lékař sestaví plán péče, který zajistí, aby váš pes dostal potřebnou podporu.

Zajistěte správnou hydrataci

Abyste udrželi zdraví svého psa, dbejte na to, aby měl během dne vždy k dispozici čerstvou vodu, zejména když se oteplí.

Pokud je zvracení spojeno s dalšími příznaky, je vždy nejlepší obrátit se na svého veterináře. Ten zná anamnézu vašeho psa, může provést testy a pomůže vám vypracovat vhodný plán péče, aby se váš oblíbený psík cítil lépe.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube, studie onlinelibrary.wiley.com