Hibernují taky potkani? Odpověď vás možná překvapí!

Přidat na Seznam.cz

Mnoho volně žijících zvířat v zimě hibernuje, aby přežila chlad. Příkladem hibernujících zvířat jsou medvědi, veverky, ježci a čmeláci. I potkani na podzim snědí větší množství potravy a přirozeně si vytvářejí zásoby, ale hibernují v zimě?

Potkani nehibernují

Potkani nehibernují, ale lidé mají tuto mylnou představu, protože je známo, že potkani jsou v zimních měsících méně aktivní, píše web A-Z-Animals. Během nižších teplot však krysy snižují svou aktivitu, aby šetřily energií, a začínají praktikovat určité návyky pro přežití v zimě.

Potkaní návyky pro přežití v zimě

Potkani jsou vynikajícími přeživšími a mohou si vytvořit hnízdo téměř kdekoli. Tato pracovitá zvířata však dávají přednost hnízdění v domech nebo budovách, kde je sucho a teplo. Pokud však nemají jinou možnost, vyhrabou si nory. Překvapivě jsou tato zvířata silní kopáči a vytvářejí si malé nory, v nichž si staví hnízda a ukládají potravu. Potkani si často staví hnízda pod zdmi a v blízkosti elektrického vedení vedoucího do domů.

A co domácí potkani?

Volně žijící potkani jsou vystaveni přírodním živlům a jsou nuceni si osvojit návyky pro přežití v zimě. Domácí a ochočení potkani se často rodí a vyrůstají v zajetí a žijí zcela odlišným životem než potkani divocí. Z tohoto důvodu jsou domácí potkani často rozmazlení a učenliví a nechovají se tak, jak se chovají divocí potkani. Některé způsoby chování však mají společné.
Potkani v zájmových chovech jsou také lstiví a často kradou potravu ostatním potkanům v kolonii, aby si ji mohli přidat do svých skrytých zásob. Tato domácí zvířata se málokdy perou, ale když se tak stane, stávají se agresivními kvůli neustálému přísunu potravy. Pokud máte domácí potkany, měli byste jim umožnit skladování potravy, ale ne tak, aby shnila. Hnijící potrava by mohla vést k množení bakterií v jejich kleci a způsobit zdravotní problémy.

Zdroj: a-z-animals.com