Hladová puma si po zabití lamy musí odpočinout. Pumy jsou čtvrtou největší velkou kočkou na světě

Přidat na Seznam.cz

Tato puma si musí oddechnout poté, co pronásledovala a chytila lamu guanako. I když se snaží načerpat síly, neustále sleduje okolí, jestli se neobjeví nějaký konkurent, který by ji chtěl o úlovek připravit.

Kde pumy běžně žijí?

Záběry, které uvidíte níže, byly pořízeny nedaleko národního parku Torres del Paine na dalekém jihu Chile, uvádí web A-Z-Animals. V této oblasti žije 50 až 200 pum. Pumy jsou schopny přežívat v široké škále biotopů včetně lesů, pastvin, suchých křovin a bažin. Potřebují pouze zdroj potravy a hustou vegetaci a nebo skály či jeskyně, kde se mohou ukrýt.

Jak pumy vypadají?

Pumy jsou čtvrtou největší velkou kočkou na světě. Pumy žijící v Patagonii jsou často větší než ty severoamerické. Důvodem jsou příznivější životní podmínky. Samci pum dosahují hmotnosti až 82 kg, i když v Patagonii mohou dosáhnout až 100 kg. Celkově jsou to štíhlé kočky s krátkou srstí. Pokud jde o zbarvení, může se pohybovat od žlutohnědé až po šedohnědou barvu. Jejich náprsenka je bílá až krémová.  

Jak pumy obvykle loví?

Pumy jsou masožravci a zaměřují se na širokou škálu kořisti v celém svém areálu. Patagonské pumy dávají přednost lamám guanako. V Severní Americe se však zaměřují na jeleny či losy. Jako doplněk k větším úlovkům si pumy vybírají menší zvířata včetně veverek, bobrů a králíků. Některé byly viděny, jak se živí hlemýždi a rybami. Jejich schopnost chytat domácí hospodářská zvířata včetně drůbeže, telat a ovcí je přivádí do konfliktu s místní lidskou populací. Někdy pumy schovávají větší mršinu, aby se k ní mohly později vrátit a nakrmit se.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube