Hospodářská zvířata na dvorku a zahradě: Slepicím zajistěte bezpečný úkryt a dostatek prostoru pro pohyb
Touha po soběstačnosti a návratu k přírodě stále sílí. Mnoho lidí objevuje radost a užitek z chovu hospodářských zvířat přímo na své zahradě. Ať už vás láká představa čerstvých vajec k snídani nebo toužíte po přítomnosti živých tvorů, domácí chov nabízí mnoho možností.
Než se do vlastního chovu pustíte, je nezbytné si uvědomit několik věcí. A to zejména skutečnost, že s chovem zvířat přichází i zodpovědnost zajistit jim vhodné podmínky pro spokojený a zdravý život.
Proč se pustit do chovu na vlastní zahradě?
Existuje mnoho přesvědčivých důvodů, proč si pořídit hospodářská zvířata na svůj dvorek či zahradu. Jedním z hlavních lákadel jsou bezpochyby domácí vejce. Ta se chuťově i nutričně výrazně liší od těch z velkochovů. Domácí vejce totiž obsahují například až třikrát více vitamínu A a dvojnásobek omega-3 mastných kyselin. Tento fakt oslovuje stále více lidí, kteří dbají na zdravou a lokální stravu.
Dalším významným benefitem je přirozené hnojivo, které získáte od svých zvířat. Slepičí, husí i kachní trus je bohatý na živiny a představuje vynikající organické hnojivo pro vaši zahradu. Místo chemických hnojiv tak můžete využít přírodní zdroj. Ten zlepší kvalitu vaší půdy a podpoří růst rostlin.
Hospodářská zvířata vám také mohou pomoci v boji se škůdci. Slepice a kachny jsou například přirozenými lovci hmyzu, slimáků a plevele. Jejich přítomnost na zahradě tak může snížit potřebu používání chemických postřiků.
Co potřebujete pro chov slepic?
Slepice jsou pravděpodobně nejoblíbenějším druhem drůbeže chovaným na zahradách. Jsou relativně nenáročné a odmění vás čerstvými vejci téměř každý den.
Pro chov slepic je nezbytný kurník, který by měl být suchý, teplý a dobře izolovaný proti průvanu. Zároveň je důležité zajistit dostatek přirozeného světla. Na 3 až 5 slepic by měl kurník poskytovat minimálně 1 m² prostoru. Uvnitř kurníku by neměla chybět snášková hnízda. To jsou klidná a tmavá místa, kam slepice snášejí vejce. Doporučuje se jedno hnízdo na každých 5 slepic.
Další důležitou součástí je výběh, tedy venkovní prostor, kde se slepice mohou pohybovat, hrabat a hledat potravu. Na jednu slepici by mělo připadat alespoň 2–5 m² výběhu, ideálně i více. Součástí výběhu by mělo být i popeliště. To je místo s pískem, hlínou a dřevěným popelem, kde si slepice čistí peří od parazitů.

Bez čeho se neobejde chov hus?
Husy jsou majestátní ptáci, kteří kromě užitku mohou na zahradě plnit i funkci hlídačů. Jsou však náročnější na prostor než slepice. Husy se chovají pro kvalitní maso a vejce. Jak jsme již zmínili, jsou i hlídači, protože hlasitým kejháním ohlásí každého hosta. Husy se také dožívají poměrně vysokého věku, až 20 let.
Husy potřebují především dostatek prostoru pro pastvu a pohyb. Tráva tvoří základ jejich jídelníčku, přičemž preferují kratší, šťavnatou trávu. Dalším nezbytným prvkem je voda, kterou husy potřebují nejen k pití, ale i ke koupání, čištění peří a páření. Postačí jim i menší bazén nebo dětské pískoviště. Pro noc a hnízdění jim stačí jednoduchý přístřešek chráněný před větrem a deštěm.
Když se vrátíme zpátky k vodě pro koupání a páření. Pro dvě husy by měl být bazének hluboký alespoň 40 cm a mít půdorys minimálně 1 x 1 m.
Chov kachen je nenáročný a nabízí řadu výhod
Kachny jsou další oblíbenou volbou pro domácí chov. Jsou relativně nenáročné a přinášejí mnoho užitku. Kachny se chovají pro chutná vejce a maso. Jsou také velmi efektivní při likvidaci slimáků a jiných zahradních škůdců. Jejich řídký trus slouží jako přirozené hnojivo pro zahradu. Kachny jsou navíc považovány za relativně tichý a nenáročný druh drůbeže.
Základním požadavkem pro chov kachen je přístup k vodě pro plavání a čištění peří. Může to být rybník, bazén nebo i větší nádrž. Důležitý je i travnatý výběh, kde se kachny mohou pást a hledat hmyz. Pro ochranu před větrem a deštěm jim postačí jednoduchý přístřešek.
Chov králíků jakožto hospodářských zvířat i mazlíčků
Poněkud náročnější je to s králíky. Ti mohou být skvělými mazlíčky i užitečnými hospodářskými zvířaty. Králíci se chovají pro kvalitní maso a u některých plemen i pro kožešinu. Zakrslá plemena jsou oblíbenými mazlíčky díky své přátelské povaze. S vhodnými opatřeními je možné chovat králíky venku po celý rok.

Chov hospodářských zvířat na vlastní zahradě může být velmi obohacující zkušeností. Přináší čerstvé a kvalitní potraviny, přirozené hnojivo pro vaši zahradu a pomáhá v boji proti škůdcům. Navíc může být zdrojem radosti a zábavy pro celou rodinu. S chovem zvířat přichází i zodpovědnost. Pokud zvážíte všechny tyto aspekty a přistoupíte k chovu zodpovědně, budete moci plně vychutnat všechny výhody, které vám tato činnost může nabídnout.
Zdroje: novinky.cz, zivotnastatku