Hroši útočí na krokodýla, který se dostal do jejich blízkosti

Přidat na Seznam.cz

Úžasný národní park Krugar v Jihoafrické republice je plný impozantních šelem s fenomenálními loveckými schopnostmi. Na obrovské ploše se denně odehrávají epické bitvy mezi zvířaty – některé jsou však neobvyklejší než jiné.

Hroši útočí na krokodýla

Možná se domníváte, že hroši jsou mírumilovná, hromotlucká zvířata, která se celý den chladí v lepkavých bahenních lázních. Ve skutečnosti jsou hroši vysoce teritoriální a často agresivní zvířata, která se s radostí pustí do boje s těmi nejnebezpečnějšími predátory a to včetně krokodýlů. O tom se můžete přesvědčit na videu v dnešním článku. V něm se vám naskytne pohled na početnou skupinu hrochů, které si užívají slunný den. Tedy až do doby, než jejich pohodu naruší krokodýl. Hroši na nic nečekají a rozhodnou se ho vyhnat. Naneštěstí je ale brzy krokodýl obklíčen řadou hrochů a vypadá to, že je v pasti. Útok je nevyhnutelný.

Proč hroši útočí na krokodýly?

Hroši jsou společenská zvířata, která mezi sebou uzavírají dočasná spojenectví. Skupina hrochů může čítat až 50 jedinců. Samci jsou však ohledně svého kousku vody velmi teritoriální. Hroši a krokodýli nilští obývají stejný typ biotopů a je nevyhnutelné, že se vzájemně potkají. Při těchto setkáních jsou to téměř vždy hroši, kteří jsou dominantní. Hroši jsou býložravci, takže na krokodýly neútočí proto, aby je snědli, nebo proto, že si konkurují o kořist. Na krokodýli útočí jen aby se bránili. Jak můžete vidět na výše uvedených záběrech, skupina hrochů se spojí, aby krokodýla zahnaly. Existují ale také případy, kdy byl krokodýl zabit rozzuřeným stádem hrochů, takže tento krokodýl vyvázl ještě lehce!

Zdroj: AZAnimals