Jakých je 5 nejchytřejších savců na světě?

Přidat na Seznam.cz

Savci si získali pověst jedněch z nejchytřejších tvorů na světě. Nejenže někteří mají vynikající kognitivní schopnosti jako lidé, ale dokážou řešit problémy, přizpůsobit se prostředí, cítit a projevovat své emoce.

Orangutani

Orangutani jsou považováni za jedny z nejchytřejších primátů na této planetě, píše A-Z-Animals. Patří totiž do čeledi lidoopovitých, z níž se podle všeho vyvinul člověk. Studie prováděné ve volné přírodě i v zajetí ukázaly, jak inteligentní tato zvířata mohou být a jak rychle se dokáží učit a přizpůsobovat svému prostředí.
Na jednom z ostrovů na Borneu byl ve volné přírodě spatřen orangutan, který používal oštěp k chytání ryb. Samec opice to dělal tak, že se zavěsil na strom a ponořil oštěp do vody, aby rybu nabodl. To ukazuje schopnost tohoto druhu vymýšlet nové způsoby, jak se přizpůsobit prostředí a ulovit potravu, kterou potřebuje k přežití. Byli také pozorováni, jak používají nástroje, jako jsou kameny, k rozlousknutí ořechů, aby se mohli snadněji najíst, než kdyby použili zuby.

Delfíni

Delfíni jsou vodní savci, kteří jsou považováni za jedny z nejchytřejších zvířat na světě. Na svou tělesnou velikost mají působivě velký mozek a prokázali vysokou úroveň emoční a sociální inteligence, která mnoha jiným zvířatům chybí. Delfíni si mohou být velmi dobře vědomi sami sebe, protože se dokáží poznat v zrcadle, aniž by si mysleli, že jsou jen další delfín.

Šimpanzi

Není překvapením, že další zvíře z čeledi lidoopovitých je řazeno mezi nejchytřejší savce. Šimpanzi prokázali vědcům, že jsou vysoce inteligentní a dokáží řešit mnoho různých problémů zadaných jejich trenéry nebo experimentátory.
Šimpanzi dokáží chytat mravence a termity pomocí sond ze stébel trávy nebo lián a lovit je. Dokážou také rozlousknout ořechy pomocí kořenů a kamenů nebo byli pozorováni, jak používají dřevo jako náhradu kladiva nebo kovadliny. Další chytrou metodou, kterou šimpanzi používají, je skládání listů a mechu, z nichž pijí vodu.

Sloni

Jedním z největších a nejchytřejších savců je slon, který je popisován jako mimořádně inteligentní tvor. Slon má jeden z největších mozků ze všech savců. Jeho mozek obsahuje třikrát více neuronů než mozek člověka. Tato impozantní zvířata mají celou řadu složitých emocí a pokročilých kognitivních schopností, které je činí neuvěřitelně inteligentními.
Sloni jsou dalším tvorem, který má takové sebevědomí, že se dokáže poznat v zrcadle, aniž by byl zmaten, zda se jedná o jiného slona. Jsou také známá jako společenská zvířata, která spolu komunikují a mají různé sociální signály k vyjádření svých emocí.

Plejtvák obrovský

Pokud jste si mysleli, že jediným inteligentním tvorem žijícím v oceánech je delfín, možná vás překvapí, že plejtvák není na seznamu daleko. Plejtváci jsou jedni z největších inteligentních vodních tvorů, které známe. Má velmi velký mozek a je vysoce sociálním zvířetem s velkou emoční inteligencí.
Průměrný mozek modré velryby váží přes 6 kg a bylo provedeno nespočet výzkumů https://phys.org/news/2022-09-ai-humans-blue-whale.html , které prokázaly, jak inteligentní tito tvorové jsou. Plejtváci jsou vynikajícími komunikátory, přestože se raději potulují oceány o samotě. Jejich hlavní formou komunikace je komunikace s mláďaty, na kterých si matky modrých velryb velmi zakládají.
Jejich velký mozek jim také pomáhá při řešení problémů, například při poznávání, kdy se vyplatí pronásledovat skupinu krilů, a kdy ji naopak opustit. Tito vodní obři se také vyjadřují prostřednictvím komunikace a používají vysokofrekvenční cvakání a pískání, které může být hlasité až 188 decibelů a v oceánu se šíří až 800 kilometrů.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube