Jak čistit králičí klec? Poradíme vám několik tipů

Přidat na Seznam.cz

To, že králíci nevyžadují tolik práce jako pes nebo kočka, však neznamená, že můžete králíka nechat celé týdny ve špinavé boudě! Nejenže musíte králíkárnu pravidelně čistit, ale také musíte králíčka každou chvíli čistit, aby byl svěží, hygienický a sladce voněl.

Čištění klece pro králíka

Žádný majitel králíka nemá rád čištění jeho klece, ale musí se to dělat, píše web AnimalCorner. A popravdě řečeno, čím častěji to budete dělat, tím snadněji to pro sebe uděláte. Klec svého králíka byste měli hloubkově čistit alespoň jednou týdně, abyste ji udrželi v co nejlepším stavu. Králíci ve své kleci žijí, spí, jedí a chodí na záchod, a proto je velmi důležité udržovat ji v co nejhygieničtějším stavu, aby neonemocněli nebo se u nich neobjevily infekce způsobené bakteriemi.

Každodenní čištění klece

Každý den klec svého králíka trochu vyčistěte, aby byla v co nejlepším stavu. Doporučujeme odstranit z klece veškerou nesnědenou čerstvou potravu, ideálně dvakrát denně. Měli byste také králíkovi vymýt misku na krmivo a umýt a doplnit láhev s vodou. Dále byste měli vyčistit všechny znečištěné části, jako je moč nebo hrudky trusu, které jsou mimo kotec. K tomu můžete použít ubrousky nebo nějaký čisticí sprej, pokud je nepořádek větší. Tato místa můžete nahradit čerstvou podestýlkou, abyste udrželi hygienu a příjemnou vůni. Měli byste také vybírat stelivo, abyste se zbavili veškerého odpadu, a v případě potřeby vyměnit a vyměnit podestýlku.

Týdenní čištění klece

  • Jednou týdně byste měli klec svého králíka hloubkově vyčistit. Udržíte tak její hygienu a zabráníte tomu, aby se u vašeho králíka objevily infekce nebo nemoci způsobené bakteriemi a jinými parazity, které by se v ní mohly nahromadit.
  • Nejprve byste měli z klece odstranit všechny hračky a příslušenství a umýt je vodou a mýdlem. Pokud máte v kotci látkovou podestýlku, odstraňte ji, vyperte a vyměňte.
  • Poté byste měli klec vytřít buď horkou vodou s octem, nebo dezinfekčním sprejem. Na materiálu klece závisí, jaký čisticí roztok byste měli použít. Dřevo může nasáknout dezinfekční prostředek, pokud není řádně utěsněno, což pak může být pro vašeho králíka škodlivé.
  • Můžete také použít bělidlo zředěné 10 díly vody. Tento roztok můžete nechat působit na povrchu kotce po dobu 30 minut a na stejnou dobu můžete do stejné směsi namočit veškeré příslušenství.
  • Nezapomeňte vše před výměnou velmi dobře opláchnout, abyste králíkovi neublížili.

Zdroj: animalcorner.org