Jak poznáte, že váš mazlíček má rakovinu

Přidat na Seznam.cz

Každý z nás si přeje, aby náš zvířecí přítel umřel nejlépe ve spánku a důvodem jeho smrti bylo stáří. Jenomže ne vždy to tak je. Lymfom je jedno z onemocnění, které bohužel může potkat zvíře v jakémkoliv věku, píše web uVeterinarky.

Co je to lymfom?

Lymfom je rakovinné onemocnění, které vychází z buněk imunitního systému, tedy z bílých krvinek. Tento typ rakoviny může postihnout téměř každý orgán v těle včetně kostní dřeně. Rakovina většinou postihuje starší zvířata, avšak lymfom je extrémně zákeřný druh tohoto onemocnění, a proto se vyskytuje často i u mladých zvířat.

Příznaky lymfomu

Příznaky jsou velmi variabilní. Nejčastější forma lymfomu u psů se vyznačuje zvětšením mízních uzlin. Obecně platí, že lymfom může způsobit téměř jakýkoliv příznak: spavost, hubnutí, horečka, častější pití a močení. Zejména u koček se setkáváme s tzv. alimentárním lymfomem, tedy postižením trávícího traktu, což vede ke zvracení, průjmu a hubnutí. Zvětšení mízních uzlin v hrudní dutině, případně postižení plic, vede ke kašli a zadýchávání. Vzácnější jsou lymfomy, které postihují oči, ledviny nebo nosní dutiny. Ty se projevují zákalem očí nebo výtoky z nosu. Existuje i kožní varianta lymfomu, která se projevuje kožní vyrážkou.

Mízní uzliny a kde se nachází

Mízní neboli lymfatické uzliny jsou součástí lymfatického systému a protéká jimi lymfa. Každá uzlina je zodpovědná za konkrétní část těla a její zvětšení signalizuje možný problém. V těle se uzliny nachází v podkoží, dutině hrudní i dutině břišní. Mízní uzliny můžeme nahmatat pomocí prstů. Tyto uzliny se vždy vyskytují v páru (pravá a levá). Za normálních podmínek cítíme pár uzlin při spodní čelisti, na krku u hrudních končetin a dále také v podkolenní jamce.

Diagnostika

Existují 2 typy vyšetření. První typ, cytologické spočívá v tom, že do zvětšené mízní uzliny nebo jiného postiženého orgánu se píchne tenkou jehličkou a odebere se takto vzorek několika buněk. Ty se po nabarvení vyšetří pod mikroskopem. Ne vždy je ale citologie dostačující, a v takovém případě je potřeba provést histologické vyšetření. Při tom se odebere větší kus tkáně. Tento odběr už je více invazivní a vyžaduje narkózu.

Terapie

Je potřeba si uvědomit, že taková rakovina je nevyléčitelná. Cílem je pouze její zpomalení. Ve většině případů se jedná o systémové onemocnění, kde chirurgické odstranění změněného orgánu nemá smysl. Výjimkou jsou lymfomy postihující pouze slezinu či lokálně obturující střevo. Nabízí se chemoterapie, která může zvířeti prodloužit život i o několik let. Další volbou jsou kortikosteroidy, které sice způsobí rychlý útlum nádorových buněk, nicméně jejich efekt je velmi krátkodobý (v rámci pár týdnů). Vždy je při léčbě potřeba zohlednit stáří psa, typ lymfomu, a kde se lymfom nachází. Nejlepší péči zajistíte vašemu mazlíčkovi, pokud vyhledáte veterinárního onkologa, který vám s léčbou vašeho miláčka pomůže.

Zdroj: uveterinarky.cz