Jen málo zvířat je tak nápadných jako zebra. Pruhy zebry jsou forma ochrany, jsou jedinečné jako otisky prstů
Existují tři živé druhy tohoto oslnivého tvora – zebra Grévyho, zebra horská a zebra rovinatá a všechny jsou na č seznamu ohrožených druhů Mezinárodní unie pro ochranu přírody. Zde je několik zajímavých faktů, které možná nevíte o těchto mimořádných zvířatech, zebrách.
Proč mají zebry pruhy? O této nejdůležitější otázce vědci debatují již 150 let
Teorie sahaly od maskování k odhození predátorů, ke způsobům signalizace členům jejich druhu a metodám regulace jejich teploty. Nejpravděpodobnější teorie je však mnohem méně okouzlující. Ukazuje se, že pruhy zebry jsou forma hubení škůdců – chrání zebry před kousajícími mouchami.
Zebra Grévyho, která se vyskytuje pouze v Etiopii a Keni, je pojmenována po Julesi Grévym, francouzském prezidentovi z 19. století, který jednu dostal z Habeše jako dárek. Je největší ze tří známých druhů.
Šířka a vzor zebřích pruhů se značně liší podle druhu. Zebra Grévyho má úzké svislé pruhy pokrývající celé její tělo, včetně uší a hřívy. Vzor pruhování zebry rovinaté se liší podle umístění – mají buď černé pruhy a převážně bílou barvu těla, nebo celkově světlejší, tmavě hnědé pruhy. Horské zebry mají bílou nebo téměř bílou barvu těla s černými nebo tmavě hnědými pruhy těla, které jsou rozmístěny blízko sebe. Na břiše nemají pruhy a ty na hlavě a těle jsou užší než na zadku. Dokonce ani v rámci každého druhu nemají žádné dvě zebry stejné pruhy, jsou jedinečné jako otisky prstů.
Není divu, že horské zebry žijí v členitém terénu ve vysokých nadmořských výškách. Jsou dobře vybavené, aby zvládly dosáhnout své stanoviště – mají tvrdá, špičatá kopyta, která jim umožňují lézt po horách. Horské zebry, které si vytvářejí domov ve výškách, využívají své působivé lezecké schopnosti k navigaci mezi horami při hledání potravy a vody.
zdroj: treehugger, worldanimalprotection, natgeokids