Munu, příběh slepého nosorožce, který vás naprosto dostane!

Přidat na Seznam.cz

Munu, ohrožený slepý nosorožec, dostal druhou šanci na život. Následující video vás skutečně dostane!

Nosorožec, co má strážného anděla

V roce 2019 byl Munu, samec nosorožce černého, nalezen, jak se nevyzpytatelně potuluje v národním parku Addo Elephant ve východní provincii Jihoafrické republiky. Lvi, kteří vždy rychle rozpoznají slabost jakéhokoli zvířete, již kroužili kolem zdánlivě bezbranného nosorožce. Zdálo se, že jeho život brzy skončí, píše web GoodThingsGuy.

Byl přivolán veterinární tým parku a Munu byl polapen, aby ho veterináři mohli vyšetřit a zjistit, proč se chová tak podivně. Netrvalo to dlouho a zjistilo se, že Munu byl úplně slepý. Okamžitě ho převezli do bezpečí parku, zatímco se řešila jeho budoucnost.

Eutanázie nebo ne?

Pro Munua to nevypadalo nadějně. Padl návrh, že by měl být eutanazován, protože náklady na jeho ochranu by byly nereálně vysoké. Uspat ho se zdálo být nejpragmatičtějším řešením. Alternativou a cestou, která je v ochraně přírody obecně preferována, by bylo nechat přírodu jít svou cestou. V případě Munua by to znamenalo vypustit ho zpět do parku, kde by se téměř jistě stal kořistí lvů.

Světlo na konci tunelu

Naštěstí pro Munua ochranář jménem Brett Barlow viděl celou záležitost jinak. Když se Brett dozvěděl o osudu slepého nosorožce, rozhodl se, že musí zasáhnout. Všichni nosorožci černí jsou na červeném seznamu organizace IUCN považováni za kriticky ohrožené. Munu je však obzvláště vzácný, protože se jedná o nosorožce dvourohého jihozápadního, kterých v Jihoafrické republice žije ve volné přírodě méně než 254 kusů.
Pokračující nápor pytláctví na nosorožce znamená, že musíme chránit každého z nich. Po měsících vyjednávání se tedy Brettovi, s laskavou pomocí ochránce přírody a přítele Adriana Gardinera, podařilo převézt Munu do místa trvalého útočiště.

Nyní žije na bezpečném místě, kde může svobodně a bezpečně dožít své dny v klidu a bez ohrožení. Ačkoli je Munu slepý, ve všech ostatních ohledech je zdravý. Jeho záchranou tedy přispějeme i ke genofondu tohoto vzácného nosorožce.

Zdroj: goodthingsguy.com