Jezevec je frajer, který se nebojí zahnat ani jelena. A ještě to oslaví

Přidat na Seznam.cz

Konfrontace mezi zvířaty různého druhu může být poněkud zajímavá. A to zejména tehdy, pokud je u toho zachytí kamera. Jestli chtěl jezevec nastolit ve svém teritoriu pravidla nebo jednoduše jen bránil své zásoby, nelze s přesností uvést. Před jelenem se ale nezalekl a to, že vyhrál, pořádně oslavil.

Jezevci patří do čeledi lasicovitých. Mezi další členy této čeledi, a tedy blízké příbuzné jezevců patří lasice, vydry, fretky, kuny, norci a rosomáci. Svým vzhledem mohou na první pohled připomínat domácí mazlíčky, jakými jsou psi, pravdou ale je, že jsou ve skutečnosti dost agresivní a mají velmi dlouhé drápy, které používají k lovu. Ve své stravě jsou závislí na mase i rostlinách. Že by si ale troufli ulovit velkého jelena, to se nestává. Nic jim ale nebrání v tom, využít své agresivní osobnosti a vyplašit i zvířata poněkud většího vzrůstu, než jsou oni sami.

Jeleni jako kopytníci a savci nemají nutkání lovit jakákoliv zvířata, jak informuje A-Z-Animals, jelikož se řadí do skupiny býložravců. To jim však nedává důvod před nimi ustupovat. U jezevců však mohou vidět potravní konkurenci, což znamená, že pokud více zvířat spoléhá na stejný zdroj potravy, dochází k soupeření o přístup k němu. To mohlo ostatně vést i ke konfrontaci na videu, ukončené vítězstvím jezevce, které tento frajer pořádně oslavuje. Je vidět, jak je na svůj počin hrdý a svůj úspěch oslavuje poskakování a otáčením se dokola, díky čemu dokazuje, že území patří jemu.

Mírumilovní jeleni se konec konců dovedou v přírodě přizpůsobit všemu a všem. Jsou velmi submisivní a jiná zvířata je z tohoto důvodu nepokládají za případnou hrozbu. I když My Backyard Life píše o několika důvodech, kdy mohou být teritoriální a hrozbou mezi svým druhem, pokud považují oblast za vhodnou pro účely páření, hnízdění a přežití. Protože však jeleni své teritoriální tesáky vystrkují jen za určitých okolností, mnozí se domnívají, že se v první řadě nejedná o teritoriální zvířata.

Na druhou stranu magazín Independent v loňském roce zveřejnil video, zachycující tyto dva druhy zvířat společně s liškou na rodinné zahradě ve Východním Sussexu, kde zřejmě přišli za potravou. Vzájemná přítomnost těchto tří zvířat jim naopak tehdy vůbec nevadila.

Zdroj: A-Z-Animals, My Backyard Life, Independent