Jsou tulipány pro kočky toxické? Známe odpověď

Přidat na Seznam.cz

Dostáváme se ke kořenům toxických květin a odborníci tvrdí, že tulipány a kočky nejsou dobrá kombinace.

Proč jsou tulipány pro kočky toxické?

Tulipány obsahují přirozeně se vyskytující sloučeniny zvané glykosidy, píše web DailyPaws. Toxický glykosid obsažený v tulipánech, nazývaný tulipán A, způsobuje alergické reakce u lidí i zvířat. Protože lidé obvykle tulipány nejedí, naše reakce se omezují na podráždění kůže. V závislosti na požitém množství způsobuje tato sloučenina podráždění vnitřních tkání v rozmezí od drobných potíží až po lékařskou pohotovost.

Příznaky a symptomy otravy tulipány u koček

Tulipány sice patří do stejné rodiny jako jiné rostliny toxické pro kočky, ale nejsou tak smrtící. Bez ohledu na to by se neměly konzumovat a jakákoli část rostliny je toxická. Zde jsou příznaky otravy tulipány u koček:

  • Podráždění tlamy, rtů a jazyka
  • Nadměrné slinění
  • Zvracení
  • Průjem
  • Ztížené dýchání
  • Zrychlená srdeční frekvence

Prognóza otravy tulipány u koček je obvykle dobrá. Čím dříve rozpoznáte příznaky, že vaše kočka snědla něco jedovatého, a budete řešit případné problémy nebo potenciální problémy, tím lépe.

Co dělat, když vaše kočka sní tulipán?

Pokud se domníváte, že vaše kočka pozřela jakoukoli část tulipánu nebo vykazuje jakékoli příznaky onemocnění, kontaktujte svého běžného veterinárního lékaře, abyste zjistili, zda je třeba, aby ji prohlédl veterinář, nebo zda ji lze léčit doma. Většina případů, kdy kočka rozkousala pouze část rostliny, nevyžaduje žádnou léčbu nebo mírnou podpůrnou péči, například léky proti nevolnosti.

Zdroj: dailypaws.com