Když má vaše myš mláďata, hlavně nezapomeňte umístit samce jinam!

Přidat na Seznam.cz

Někdy se stane, že myš byla nevědomky chována ve zverimexu a vy můžete být překvapeni, když krátce po přinesení domů najdete v kleci své myši vrh mláďat. Nemusíte se však obávat, protože nová myší máma si s malou vaší pomocí pravděpodobně poradí!

Co dělat, když má vaše myš mláďata?

Myš, která porodila, by měla být co nejméně rušena, jinak se může rozrušit a mláďata opustit, varuje magazín TheSprucePets. To znamená, že kromě zásobování potravou a vodou byste měli myši a jejich klec nechat prvních pár týdnů co nejvíce o samotě. I když je lákavé se na mláďata podívat a ujistit se, že je vše v pořádku, nejlepší je nechat matku, aby se věnovala svým záležitostem.

Do klece umístěte proužky toaletního papíru nebo papírové utěrky, aby si máma mohla postavit měkké hnízdo. V ideálním případě byste to měli udělat, jakmile zjistíte, že je myš březí. Pokud si uvědomíte, že je myš březí, proveďte důkladný úklid výběhu, abyste se připravili na nový přírůstek. Jakmile se však mláďata narodí, klec nějakou dobu nečistěte. Prvních 10 až 14 dní ji nechte na pokoji.

Dbejte na dostatek potravy a sladké vody, ale krmení a napájení provádějte co nejefektivněji a v klidu.

Přemístěte samečka do samostatné klece

Pokud máte v kleci další myší samice, může být v pořádku, když je v kleci necháte, protože často pomohou s péčí o mládě. Někdy se však jiná samice pokusí vrh převzít nebo způsobí jiné rušivé vlivy, proto se ujistěte, že ostatní samice pomáhají a nepřekážejí nové matce. Pokud však máte myšího samečka, je nyní čas ho přemístit ven, jednak abyste zabránili další březosti, ke které může dojít krátce po porodu.

Odstavení mláďat

Myší mláďata budou připravena na odstavení asi ve věku 3 týdnů a v této době je nejlepší oddělit samce do jedné skupiny a samice do druhé.

Ujistěte se, že krmíte kvalitní stravou s velkým množstvím bílkovin. Kromě kvalitní stravy můžete mamince nabídnout malé množství natvrdo uvařeného vejce, kousky vařeného kuřecího masa, sýra, pšeničných klíčků nebo psích sušenek, které jí dodají výživu.

Bohužel, pokud jste dostali březí myš ze zverimexu, může být poměrně mladá a nemusí mít nejlepší mateřské schopnosti. Může se stát, že svá mláďata opustí nebo dokonce kanibalizuje. Pokud se o ně nestará a jsou mladší než 10 dní, je velmi obtížné mláďata zachránit. Nesnažte se s mláďaty alespoň dva týdny vůbec manipulovat.

Nejlepší je ujistit se, že myš pořídíte v obchodě, který samce od samic odděluje již v mladém věku, abyste se vyhnuli podobným překvapením.

Zdroj: thesprucepets.com