Komáři jsou nejnebezpečnější zvířata na světě. Podívejte se na 5 zajímavých faktů, které jste o nich možná nevěděli. Jsou starší než dinosauři

Přidat na Seznam.cz

Komáři jsou jedním z hlavních důvodů, proč mnoho lidí v letních večerech zavírá okno. Jsou to nejen nejnebezpečnější, ale také jedni z nejstarších zvířat na zemi. Podívejte se na fakta, která jste o těchto zvířatech možná nevěděli.

Komáři jsou starší, než dinosauři

Komáři pocházejí z období triasu, tedy až 400 milionů let zpět. To znamená, že jsou nejen starší, ale i odolnější než dinosauři. Tito malí, okřídlení škůdci totiž přežili nejen hromadná vymírání, ale i pád meteoritu a dobu ledovou, uvádí web Orkin.

Nejnebezpečnější zvíře na světě je komáří samička

Možná vás to překvapí a většina lidí pravděpodobně předpokládá, že všichni komáři koušou, ale ne, jsou to jen samice. Samičky se živí vaší krví, protože protein a další sloučeniny poskytují komárům hostinu, která je nezbytná k tomu, aby jim pomohla produkovat vajíčka, píše web Western Exterminator. Smutné je, že jejich rozmnožování může stát člověka život. Komáři jsou známí jako „přenašeči“ několika škodlivých chorob, v důsledku toho jsou komáři zodpovědní za miliony úmrtí ročně.

Jediná kapka krve dá život až 300 komárům

Jak uvádí web Odomos, samičky komárů kladou až 300 vajíček najednou. Komáři sají krev přes nos. Bylo by potřeba asi 1,2 milionu kousnutí komárem, aby se z vašeho těla vyčerpala všechna krev. Samičky komárů potřebují naši krev, aby se rozmnožovaly se ve velkém množství. Samci preferují květinový nektar jako primární zdroj potravy.

Prozrazuje nás oxid uhličitý

I když jsou komáři docela malí, mají mozek. Tento orgán je ve srovnání s lidským mozkem jednoduchý, ale stačí k tomu, aby komárům pomohl vidět, pohybovat se, ochutnávat a detekovat vůně nebo teplo. Právě díky tomu cítí oxid uhličitý, který dává hmyzu signál, že krev je poblíž, a protože vydechujeme CO2, usnadňujeme těmto škůdcům nás najít, píše web Orkin.

Komáři umí tančit

Podle webu Western Exterminator komárů existuje na celém světě více než 3000 různých druhů. Zajímavé ale je, že před pářením se komáři zabývají určitým druhem tance, který zahrnuje tlučení křídly způsobem volání a odezvy. Je to podobné, jako například ptačí tanec a námluvy.

zdroj: Odomos, Western Exterminator, Orkin