Králík jako kamarád pro děti

Přidat na Seznam.cz

Velmi častým scénářem, který zná snad každý rodič který navštívil chovatelskou stanici se svými dětmi, je: „Mami, tati, chtěla bych králíka, třeba toho zlatého. Budu se o něj starat, slibuji! „V takových chvílích musí být rodič imunní vůči nadšení a prosbě v dětských očích a zvážit si několik podstatných věcí.

První a zásadní věc je: o tohoto králíka se budete v konečném důsledku starat vy sami. Každý den budete dohlížet na to, zda jej vaše ratolest nakrmila, dala mu vodu a vyčistila mu voliéru. Před dovolenou to budete vy, kdo mu bude hledat dočasnou péči u známých. Proto to velmi dobře zvažte dříve, než ho přinesete domů.

Pro děti je králík či jiné živé zvířátko častokrát jen chvilková záliba. Ideální je proto vyzkoušet odhodlání a trpělivost vašich dětí. Dobrou zkušeností pro ně je půjčit si na týden, dva zvířátko od kamarádů a vyzkoušet si, co všechno to obnáší. Pokud to byl jen chvilkový rozmar, dítě velmi rychle přijde na to, že si bude raději hrát na počítači než každý den uklízet zaječí bobky a uklízet za králíčkem nepořádek, který napáchal.

Pokud vám dítě dokáže, že se umí o králíčka zodpovědně postarat, můžete mu ho koupit. Důležité je ale ze začátku pomoci dítěti s vyhledáváním informací o chovu, pomoci mu vybrat správné plemeno, velikost voliéry, vhodné krmivo. A dohlížet na něj aby na králíka vedle svých školních povinnostech nezapomínalo.

Foto: Sandy Millar / Unsplash.com

Chov miniaturních králíků je nenáročný a velmi snadno se dá zvládnout s většími dětmi za předpokladu, že si osvojí základy péče a krmení. Nedoporučuje se ale, aby králíka chovali velmi malé děti, které by mu mohli ublížit. Ideální je proto pokud na chov králíka dohlížejí i rodiče protože pro děti by zvířátko v žádném případě nemělo být živou hračkou. Je to živý tvor, který vám přinese spoustu lásky a radosti, ale jen při správné péči a dodržení zásad správného krmení a zacházení.

A na závěr, připravte se na to, že vaše dětičky budou chtít králíka venčit v bytě, což ale znamená, že žádné kabely před králíkem nejsou v bezpečí, králík je hlodavec a takovou lahůdku jako je kabel, si nenechá ujít.