Křečka ochočíte tak, že ho necháte očichat ruku a nabídnete mu krmení

Přidat na Seznam.cz

Křeček je malý, zvědavý tvoreček, který dokáže přinést spoustu radosti – ale ne každý je hned připravený na lidský kontakt. Pokud chcete, aby se z vašeho nového mazlíčka stal ochočený kamarád, je potřeba přistupovat k němu s respektem a trpělivostí.

V následujících krocích vám ukážeme, jak si získat jeho důvěru – tak, aby se nebál, nechal se pohladit, a časem vám klidně sám vlezl do ruky.

První dny: Dopřejte mu klid a čas na aklimatizaci

Když si křečka přinesete domů, prožívá obrovskou změnu. Nové prostředí, cizí pachy, neznámé zvuky, a hlavně nový člověk – to všechno je pro něj stresující. Proto mu dejte čas na aklimatizaci.

Během prvních dvou až tří dnů omezte kontakt na minimum – jen mu vyměňte vodu a doplňte krmení. Klec umístěte na klidné místo, daleko od hluku a rušného provozu domácnosti. Nemluvte na něj hlasitě a rozhodně se ho zatím nesnažte chytat. Potřebuje si zvyknout, že je v bezpečí.

Mluvte na něj klidně a pravidelně

Jakmile se přestane schovávat při každém pohybu, začněte s ním budovat vztah pomocí hlasu. Mluvte na něj jemným, klidným tónem – ideálně každý den ve stejnou dobu. Používejte stejná slova nebo krátké fráze, aby si vaši přítomnost spojil s něčím známým.

Pozorujte jeho reakce – pokud už neutíká hned, jak vás zahlédne, nebo se naopak zvědavě přiblíží ke kraji klece, jste na dobré cestě.

Nabídněte pamlsky přes mřížky nebo do klece

Další krok je spojit vaši přítomnost s něčím příjemným – s jídlem. Křeček je velký milovník dobrot a pokud si od vás začne brát pamlsky, dává tím najevo, že vám začíná důvěřovat.

Položte mu do klece kousek okurky, jablka nebo mrkve. Můžete sáhnout i po slunečnicových semínkách nebo pamlscích z obchodu. Zpočátku nechte dobrotu kousek od jeho úkrytu a sledujte, jestli si pro ni přijde.

Když si na vaši přítomnost zvykne, zkuste mu pamlsek nabídnout přes mřížku nebo otevřená dvířka klece. A pokud se zatím neodváží? Nevadí – zkuste to zase zítra.

Krmení křečka z ruky
Stačí trocha trpělivosti a brzy můžete krmit křečka z ruky, zdroj: Shutterstock

Trénink s otevřenou dlaní

Další krok je trochu intimnější – nabídnout křečkovi pamlsek z otevřené dlaně. Položte ruku s dobrotou na dno klece a nehýbejte se. Nechte ho, ať si vás očichá a sám se rozhodne, jestli si přijde vzít.

Netlačte na něj. Důvěru si nezískáte nátlakem, ale tím, že mu nabídnete prostor a volbu. Pravidelným opakováním tohoto rituálu se z vaší dlaně stane něco známého – a nakonec i vítaného.

První pohlazení? Pomalu a jemně

Když vám začne brát jídlo z ruky, můžete zkusit první doteky. Ale buďte opatrní – křeček není zvyklý na kontakt jako pes nebo kočka. Nejlepší je začít jemným dotykem po zádech nebo po bocích. Vyhněte se hlavě a srsti proti směru růstu.

Pokud se při doteku lekne nebo uteče, netrestejte ho a netrvejte na dalším kontaktu. Stačí, že to zkusíte znovu druhý den.

@petsplaaanet

Chill eating 🍓🐹 | #parati #fyp #animals #cuteanimals #cute #cuteeanimalss #funny #eating #hamster #strawberry

♬ sonido original – PetsPlanet

Křeček v ruce: Vrchol důvěry

Vrchol ochočování přichází ve chvíli, kdy vám křeček sám vleze do dlaně. Znamená to, že vám skutečně důvěřuje. V takový moment je ale důležité zachovat se správně – žádné náhlé pohyby a už vůbec ne prudké zvednutí.

Vždy ho berte pomalu, podpírejte ho zespodu a držte ho u těla, kde se cítí bezpečněji. Nikdy ho nechytejte shora – instinktivně by to vnímal jako útok. V ruce ho mějte jen chvíli, aby si zvykl, ale necítil se ohrožený. Postupně si tak na kontakt zvykne a bude se těšit na společné chvíle.

Ochočení křečka není otázkou hodin ani dnů, ale trpělivého budování důvěry. Každý křeček je jiný – někteří si zvyknou během pár dní, jiným to trvá týdny. Klíčem je pravidelný klidný přístup, respekt k jeho tempu, a trochu motivace v podobě chutných pamlsků.

Zdroje: PetMD, Hamster Society, TikTok