Masožravky: Podívejte se, co měly k obědu

Přidat na Seznam.cz

Masožravá rostlina se perfektně přizpůsobila růstu v nehostinných podmínkách. Proto získává živiny z hmyzu, který chytne. Sledujte vyčkávající rostliny, které číhají na svoji oběť.

Mucholapka podivná, láčkovka nebo rosnatka bedrníková. Tyto všechny rostliny můžete vidět na kompilačním videu. Všechny mají něco společného.

Rostou v nehostinných podmínkách, nejčastěji v bažinách s kyselou rašelinou nebo v písčitých a kamenných půdách. Nemají tedy dostatek živin, které by mohly získat pomocí kořenového systému, tak jako ostatní rostliny. Proto dokáží nalákat drobný hmyz, chytnout ho a strávit.

Jak loví a tráví?

Nejčastěji si mlsnou na mravencích, pavoucích a nejméně na mouchách. Hmyz nalákají na sladký nektar, který se nachází okolo lapacích listů. Nic netušící hmyz si sedne dovnitř a svým pohybem se dotkne několika chlupů citlivých na pohyb, to způsobí zaklapnutí pasti.

Rostlina pak chemickým způsobem zjišťuje, zda to, co ulovila, je k zpracování vhodné. Pokud zjistí opak, do dvou dnů se listy rozevřou. V případě vhodné potravy listy ještě více přilnou k sobě a dovnitř napustí trávicí tekutinu. Trávicí enzymy hmyz za 7 – 10 dní dokonale rozloží. Pak se zase listy rozevřou a čekají na další oběť. Zajímavé je, že takto s kořistí může lapací list sklapnout nejvíce 3x a naprázdno 6x, poté odumírá.

Masožravky u nás

V Česku také najdete masožravky ve volné přírodě. Rostou na Třeboňsku nebo v některých horských oblastech. Navíc Češi jsou velcí fandové pěstování masožravek, k čemuž založili i vlastní zájmovou společnost.

Zdroje: Wikipedia, Youtube