Monstrózní africký šnek jako netradiční domácí mazlíček. Tento tichý společník může vážit i jeden kilogram

Přidat na Seznam.cz

Spousta lidí má doma nějakého domácího mazlíčka. Většinou se jedná o psi, kočky, morčata nebo třeba agamy. Ale co takový šnek africký? Je to velice zajímavý suchozemský tvor.

Africký šnek je tichý společník. Přes den většinou spí a nejvíce aktivní je v noci. Vzbudí se, aby přijmul potravu a tak trochu se prolezl po své ubikaci. Je to většinou nenáročné zvíře, záleží na konkrétním druhu. Těch existuje opravdu velké množství. Ten, kdo si pořídí ty nejznámější, jako je například Lissachatina reticulata nebo Archachatina marginata suturalis, jednoduše zakoupí vhodný box nebo terárium, do kterého dá podestýlku, nejlépe kokosové vlákno s vápnitým dolomitem a pořídí úkryt pro šneka společně s pár doplňky jako například terarijní mech. Dále jsou nezbytné sépiové kosti, krmný vápenec, zdroj proteinu a vyvážená strava a také zařídit v ubikaci vzdušnou vlhkost a teplotu. Díky tomu budou šneci správně prospívat.

Jak poznat, že šnek strádá?

Není to vůbec složité. Dobře chovaní šneci mají krásnou a neporušenou ulitu. Vše negativní se jim zapisuje právě do ulity. Může jít o nekvalitní stravu, málo vápníku nebo nejsou spokojení s vlhkostí či teplotou. Někteří šneci se při špatných podmínkách zavíčkují. Většinou stačí správně upravit podmínky a budou se mít zase čile k světu.

Proč si někteří lidé pořizují africké šneky?

Prvním důvodem je jistě to, že se jim tato stvoření líbí. Dokáží být kouzelní, když je člověk pozoruje při večerní procházce po ubikaci nebo při krmení. Lze si je vzít občas i opatrně do dlaní a nechat je lézt po své ruce. Nejspokojenější ale jsou ve svých ubytovacích prostorách. Mají tam podmínky, které jinde vytvořit nelze.

Druhým důvodem, proč si lidé pořizují šneky jako mazlíčky, je jejich druhová rozmanitost. Je fascinující mít doma několik druhů. Každý je totiž jinak zbarvený. Jiná barva ulity, jiná barva nohy, jiný tvar, jiná velikost. Když pak má chovatel šneky pro chov, je velice zajímavé zažít proces líhnutí vajíček a následnou péči o ty malé. Velice oblíbený šnek mezi chovateli je Achatina Achatina Achatina Nigeria a Achatina achatina Ghana. Jsou to žlutočerné tygrované stvoření s bílou nebo tmavou nohou. Na chov jsou nároční, vyžadují větší teplotu (většinou okolo 24-26 °C), takže v zimě je nutností jim přitápět topnou deskou a také chtějí vyšší vlhkost.

Vhodná strava pro africké šneky

Jejich strava se skládá hlavně ze zeleniny a ovoce. Zeleninový podíl by měl převládat. Je vhodné podávat jim například cuketu, batát, mrkev, římský salát, lilek, papriku, jablko, hrušku, meloun, maliny a jahody. Vše bez zrníček, ty pro šneky nejsou vůbec vhodná.

Ze šnečího jídelníčku je dobré úplně vynechat ledový salát a okurku. Šneci si na nich rádi vytváří závislost, jenže je to pro ně jen prázdná potravina plná vody.

Největší a nejtěžší suchozemský šnek

Zatím největší a nejtěžší suchozemský šnek je veden jeden a to z rodu Achatina (Achatina Achatina Ghana), který ve svých 6 letech a 10 měsících vážil 1 128 gramů. Délka ulity činila 19,5 cm a délka celého šneka při přirozeném natažení byla změřena 36,6 cm. Šnek byl zakoupen v září 2012 jako cca 2–3měsíční na terarijní burze v Praze.

Zdroj: Nikola Bernartová, České Rekordy