Muréna si brousí zuby na žraloka a málem ho spolkne

Přidat na Seznam.cz

Nečekejte, že uvidíte souboj murény s velkým bílým žralokem. Muréna dobře ví, na koho si troufnout může a na koho ne. Tentokrát jí skončil ve chřtánu malý žralok útesový. Málem ho celého spolkla. A světe, div se, nakonec jí utekl.

Muréna je dravá mořská ryba, spíš ale vypadá jako had. Má dlouhé hadovité tělo a běžně dorůstá 150 cm. Supervelcí jedinci některých druhů měří dokonce až 3 metry. Klasický rybí vzhled jí nedodají ani nevýrazné ploutve, které splývají kolem těla do úzkého lemu.

Kluzké tělo murény je zbarveno hnědě nebo tmavě šedě, takže ve svém oblíbeném prostředí není téměř vidět. Na kořist totiž číhá zpoloviny ukrytá ve skalních dutinách a lodních vracích. Když se korýš, ryba nebo třeba sépie přiblíží na dosah, bleskurychle vyrazí z úkrytu a chňapne po nich ostrými zuby. A protože murény mají dvě sady čelistí, z pevného sevření jí unikne jen máloco.

Dvojité čelisti má prý velká spousta ryb. Čelistmi v tlamě chytí kořist, čelistmi v oblasti krku pak úlovek rozdrtí a rozmělní. Jediná muréna má druhou sadu čelistí vystřelovací. Když lapí rybu, zezadu z krku vysune menší sadu čelistí a zakousne se jimi do masa.

Jak ale vidíme na dnešním videu, ani dva páry čelistí vybavených malými ostrými zoubky nemusejí být stoprocentní zárukou, že se lov podaří:

Veliká muréna pevně chytne drobného žraloka za ocas. Smýká s ním mezi skalisky, až se víří písek a usazeniny. Pokouší se ho spolknout. Pomalu souká žraloka hlavou napřed do chřtánu, několikrát si u toho pomáhá otočkou celého těla.

Když už ze zubaté tlamy murény čouhá jen žraločí ocas, stane se něco nečekaného. Muréna si zřejmě uvědomí, že žralok je pro ni příliš velké sousto, takže uvolní sevření a nechá otřesenou kořist vyklouznout.

Zdroj: A-Z Animals, Dive In