Necháváte svého psa spát ve své posteli? Zvažte, jaké to má pro a proti
Pes v posteli není nic jiného než zdroj bakterií. Pes bude bránit svoji postel a nepustí vás do ní. Nevyspíte se ani vy, ani pes. Tak vypadají nejčastější argumenty lidí, kteří psy v ložnici odmítají. Není to ale tak jednoznačné. Všechno má svoje pro a proti. Pes spící v posteli s majitelem často vyvolává diskuse. Ovšem každý má právo na svůj názor.
Psa myjte a ničeho se nebojte
Jestliže přemýšlíte, zde svého čtyřnohého miláčka do ložnice pustit nebo ne, obojí má plus a minus. Odpůrci psů v posteli se ohánějí tím, že zvíře do lůžka přináší bakterie, nečistoty. Jistě, pes jich z procházky na tlapkách přinese spoustu. Na vás ovšem je, postarat se o jeho hygienu. Myjte tlapky psa pod tekoucí vodou po každém návratu z procházky, pravidelně ho koupejte a rizika přenosu bakterií snížíte na minimum, to je snad každému dostatečně jasné. Důležité je vycvičit psa k hygieně už od štěněte, pak si na rituál zvykne a koupelna pro něj nebude nepřátelským územím a můžete ho čistého do postele klidně pustit. Další zásadou společného je pravidelná výměna povlečení a prostěradel a vyčesávání psa.
Dostatek spánku je individuální
Jestli se společně dostatečně vyspíte vy i pes, to je individuální záležitost. Jak člověk, tak i pes potřebují dostatečně spát, jak dlouho, to ale záleží na každém z nich. Někdo spí hluboce, jiný mělce. Jestliže vás budí vrtění i chrápání psa, sdílení společného lože asi není dobrý nápad. Stejné ohledy je ale třeba mít i na psa, který potřebuje větší množství spánku. U dospělých psů to je 12-14 hodin denně. Ospalý pes může být podrážděný. Jestliže se psem nechcete rozloučit, i když společné lože nevyhovuje, umístěte psí postel vedle svojí. Společné spaní má ale řadu výhod. Zklidní se srdeční tep, zpomalí dýchání, cítíte vzájemně svoje teplo. Dodává to klid a bezpečí vám i psovi. To je ideální způsob usínání. Účinek je uklidňující.
Jaké chyby při společném spaní děláte?
Malé štěně rádi vezmeme do postele, ale dospělý pes zabere místo, sliní, někdy chrápe, líná. Postupně se může stát, že už psa v posteli nebudete chtít. Co teď? Pes nerozumí tomu, proč až dosud ve vaší posteli spát mohl a teď ho vyhazujete. Proto ho učte spát na jeho posteli a pokud se na ni na váš pokyn uloží, odměňte ho. Počítejte ale s tím, že učení bude trvat delší dobu. Co když na svůj pelech nechce? Zjistěte, zda se jeho postel nachází v klidném místě bytu, je teplá, pohodlná, tedy zda mu vyhovuje. Pokyn jít „na místo“ také pes nesmí vnímat jako trest, chová-li se nevhodně. V takovém případě v pelechu nebude chtít spát. Pochvalte psa za to, že šel pelech a nechte ho v klidu odpočívat, potom bude v pelíšku spát rád.
Zdroj: autorský článek