Největší pavouk současnosti. Theraphosa blondi měří až 30 centimetrů a vystřeluje štětiny

Přidat na Seznam.cz

Pavouci jsou kvůli svým osmi nohám noční můrou spousty lidí. V současnosti je známo přibližně 50 000 různých druhů pavouků. Vyskytují se všude na světě kromě Antarktidy a přizpůsobili se životu v nejrůznějších prostředích.

Protože existuje tolik různých druhů, není divu, že pavouci mohou mít značně rozdílné velikosti. Nejmenší pavouk na světě má nepatrné tělo, sotva velikosti špendlíkové hlavičky, ale jak velký je ten největší?

Co jsou pavouci zač?

Pavouci jsou pavoukovci z řádu Araneae, kteří se vyznačují osmi nohama a schopností vytvářet složité sítě z hedvábí. Řád Araneae je největším řádem pavoukovců a zahrnuje přibližně 130 různých čeledí. Pavouci jsou známí svou rozmanitostí a schopností přežít a prospívat v široké škále prostředí. K tomu jim zpravidla napomáhá jejich zbarvení. Pavouci se také liší velikostí, a to až od nejmenšího pavouka Patu digua, který je dlouhý pouhých 0,37 cm, až po slavné tarantule, které mohou mít tělo velké jako lidská ruka.

Ačkoli se běžně předpokládá, že všichni pavouci chytají svou kořist pomocí sítě, různé druhy používají různé metody. Zatímco někteří skutečně používají své sítě k chytání kořisti, jiní jsou predátoři ze zálohy, zatímco další napodobují rostliny nebo dokonce mravence.

Kde pavouci žijí?

Pavouky najdeme po celém světě v nejrůznějších prostředích. Některé druhy žijí na stromech, jiné v podzemních norách nebo jeskyních. Někteří pavouci se vyskytují na pouštích, jiní v deštných pralesích nebo v jiných vlhkých prostředích.

Mnoho pavouků žije v lidských obydlích nebo v jejich blízkosti, například v domech, zahradách nebo jiných stavbách vytvořených člověkem. Některé druhy jsou také vodní, žijí ve sladkovodním nebo mořském prostředí.

Největší pavouk v historii

Absolutně největším pavoukem v dějinách je sklípkan největší (Theraphosa blondi), který je podle délky i hmotnosti největším dnes žijícím pavoukem. Váží kolem 170 gramů a může dorůstat do velikosti 30 centimetrů!

Není tak divu, že se řadí k nejobávanějším a nejstrašidelnějším pavoukům na světě. Tito pavouci pocházejí z Jižní Ameriky, a to zejména z amazonských deštných pralesů, kde a žijí v norách poblíž bažin nebo močálů.

Přestože jsou jedovatí, nejsou považováni za nebezpečné. Jejich kousnutí se přirovnává k vosímu žihadlu.

Potrava

Sklípkani největší dávají přednost konzumaci různých druhů hmyzu, ještěrů, žab a myší. Jakmile uloví kořist, odtáhnou ji zpět do své nory, kde ji sežerou. Tito mohutní pavouci vstříknou do kořisti toxiny, které zkapalní její vnitřnosti. Prostě z ní doslova vysají všechno, což jen přispívá k jejich děsivé pověsti.

Ačkoli tito sklípkani nemají nijak zvlášť silný jed, mají účinný obranný mechanismus. Na predátory totiž vystřelují štětiny! Tato překvapivá akce může být škodlivá jak pro kůži, tak pro sliznice. Obvykle se však používá až jako poslední možnost. Třou své chlupy o sebe, čímž vytvářejí hlasitý syčivý zvuk, který je slyšet až na vzdálenost 5 metrů.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube