Nelžete svému psovi! Pozná to
Vědci prokázali, že díky svému vnímání dokážou psi rozlišit lež od pravdy. Potvrzuje to studie veterinárního odborníka J. E. Romera, uvedl web Infobae.
Pes je jedním z nejstudovanějších živočišných druhů vůbec, bezpochyby pro svůj blízký vztah k člověku. Jeho schopnosti byly analyzovány a studovány do nejmenších detailů, čímž se zájem lidí a respekt k tomuto zvířecímu druhu ještě prohloubil.
Vztahy mezi psy a lidmi jsou staré více než třicet tisíc let, kdy vlci začali doprovázet první lidi při lovu, což víceméně pokračuje dodnes s jejich potomky, tedy psy. Pes je jinak velkým pomocníkem pro lidi se zdravotním postižením a jeho mnohostranné působení sahá od policejních bezpečnostních psů až po obyčejné kamarády a společníky, kteří přináší radost do života milionů lidí.
V dnešním světě se pes může stát i právoplatným členem rodiny. Mnoho lidí si zkušenost sdílení života se psem zopakuje několikrát za život a vždy si znovu potvrdí, že to bylo krásné a obohacující.

Zároveň je notoricky známý pokrok v oblasti práv zvířat, ke kterému v posledních letech exponenciálně dochází. Mluvit o vícedruhové rodině je nový koncept, který se však stále více prosazuje, protože zvířata již nejsou považována za „věci“ a jsou stále více chráněna před možným špatným zacházením. Alespoň by to tak mělo být.
Pes vycítí, když se mu lže
V této souvislosti nedávný výzkum prokázal novou schopnost psů, kterou by si mnozí lidé přáli mít a která je dokázala na stupnici inteligence a úctyhodnosti posunout ještě výše: ukázalo se, že psi dokážou rozpoznat emoce člověka a vnímat nebo odhalit jeho úmysly.
Výzkum zjišťoval, čeho jsou psi ve výzkumné skupině schopni, a dospěl k závěru, že dokážou rozpoznat, kdo lže, a následně se vyhýbají jednání s těmi, kteří nejsou pravdomluvní. Zvíře totiž díky svým kognitivním schopnostem dokáže rozpoznat, kdo je pravdomluvný a kdo lže.

K demonstraci tohoto tvrzení byly použity jednoduché testy, ve kterých lidé zkoumané psy lákali na plné nebo prázdné nádoby na jídlo a psi mohli z gest pozorovat, zda je nabídka skutečně upřímná, nebo ne. Psi „lhářům“ oprávněně přestali důvěřovat prostřednictvím svého zvláštního vnímání, které až dosud nikdo vědecky neprokázal.
Výsledky studie ukázaly, že psi mají jakýsi přidaný nebo dodatečný smysl, díky němuž jsou schopni oprávněně nedůvěřovat lidem, kteří se jim snaží lhát nebo je napálit.
Zdoj: infobae.com