Než uvidíte nový animovaný snímek Proměna, přečtěte si tato úžasná fakta o pandě červené

Přidat na Seznam.cz

Novou vlnu zájmu o toto ohrožené zvíře nyní pravděpodobně vyvolá i nedávné uvedení filmu společnosti Disney Proměna, který vypráví příběh třináctileté dívky Meilin Lee, která se při velkých emocích promění ve velkou červenou pandu. U příležitosti premiéry filmu vám přinášíme několik fascinujících informací o těchto nepolapitelných zvířatech.

Jsou to jediné pravé pandy

Stejně jako pandy velké jsou i pandy červené bambusožravým druhem pocházejícím z lesů Asie. Přestože mají obě zvířata společné jméno i oblíbenou potravu, nejsou si blízce příbuzná, píše web SmithsonianMag. Vědci popsali pandy červené 50 let před pandami velkými a pojmenovali černobílého medvěda po menší pandě červené kvůli jejich společným znakům. Nejnovější výzkumy však zařadily pandy červené do vlastní taxonomické čeledi Ailuridae, zatímco pandy velké patří do čeledi Ursidae, tedy medvědovitých.

Živí se převážně vegetací

Ačkoli jsou pandy červené masožravci, masem se živí jen zřídka. Termín masožravec odkazuje na jejich biologické uspořádání, nikoli na jejich stravovací preference. Protože pandy červené pocházejí ze společného předka s ostatními masožravci, sdílejí rysy obličeje a zuby podobné kočkám. Před více než dvěma miliony let přešly na stravu založenou na bambusu.

„Z biologického hlediska jsou to masožravci, mají zuby určené k trhání a drcení,“ říká Sarah Glass, kurátorka pand červených v Zoo Knoxville. „Ale někde cestou se rozhodly, že bambus neutíká, je vždycky zelený a je to velká tráva, která je všude.“

Jsou to stromoví akrobaté

Pandy červené jsou zdatnými navigátory v korunách stromů. Mají ostré, částečně zatažitelné drápy jako kočka, které používají k uchopení mechovitých a kluzkých větví stromů. Své huňaté ocasy, které jsou označeny střídavě červenými a hnědými kroužky, používají také jako balast k udržení rovnováhy.
Protože mají pandy červené extrémně ohebné kotníky, jsou jedněmi z mála zvířat, která mohou šplhat po stromech hlavou dolů.

Když procházím džunglí, každé druhé zvíře, když je na stromech, leze dolů nejprve zadními končetinami,“ říká Ang Puri Sherpa, ředitelka nepálské organizace Red Panda Network, která se zabývá ochranou volně žijících pand červených. „Ale když vidíte pandy, vždycky lezou dolů hlavou napřed.“

Jejich srst poskytuje maskování

Ačkoli se rezavá srst pandy červené může zdát jako odvážná volba pro lesní druh, její barva jí pomáhá splynout s okolím. V jejich domově v horských lesích Číny, Indie, Nepálu, Bhútánu a Myanmaru jsou stromy porostlé červenohnědým mechem a lišejníky. Pandy červené mají také černou srst na břiše a nohách, která jim pomáhá skrýt se před predátory, jako jsou levharti sněžní, před tmavým listím.

Jsou to smradlavé společnice

Pandy červené obvykle dávají přednost samostatnému životu, s výjimkou matek a jejich mláďat. Protože jsou samci samotářští, musí se snažit najít si partnerku a začít hledat vhodnou partnerku v zimě a brzy na jaře. Aby samci upozornili ostatní pandy na svou přítomnost, označují si teritorium pachovými žlázami na nohou a na bázi ocasu. Žlázy vylučují bezbarvou tekutinu, která je pro pandy štiplavá, ale pro člověka je bez zápachu. Pandy také používají další okouzlující trik a to osobní hromádky.

Tyto hromádky jsou v podstatě vzkazem: ‚Ahoj, jsem v okolí,‘“ říká Glass. „Jakmile samec najde samici, bude ji sledovat a zdržovat se v její bližkosti.“

Stejně jako pandy velké jsou i samice pandy červené plodné pouze jeden nebo dva dny v roce a implantace oplodněného vajíčka se může opozdit o několik týdnů. Doba březosti pand červených může být krátká 93 dní nebo dlouhá až 156 dní.

Mláďata jsou hravá

Prvních několik týdnů života pandy červené je náročných. Mláďata pandy červené se rodí ve vrzích po jednom až čtyřech mláďatech, ale samice má obvykle pár potomků. Přibližně ve věku jednoho měsíce se u nich začne projevovat výrazné načervenalé zbarvení a tmavší znaky. Mladé pandy se vrhají a hrají si nejen pro zábavu, ale také proto, aby si vybudovaly dovednosti, jako je rovnováha a koordinace.

Jedním z nejpůvabnějších druhů herního chování, které jsem kdy viděl, je hra mláďat pandy červené s rodiči,“ říká Glatston, spoluautor studie. „Zvednou se na zadní nohy, zvednou přední tlapky a pak se vrhnou na jednoho z rodičů. Je to neuvěřitelně roztomilé.“

Snášejí chladné počasí

Při poklesu teplot pandy červené šetří energii tím, že zpomalí svůj metabolismus. V tomto stavu, upadají do hlubokého spánku, čímž se snižuje jejich tělesná teplota a rychlost dýchání. Ocas pand červených jim nejen pomáhá udržovat rovnováhu při pohybu v korunách stromů, ale slouží také jako vestavěná přikrývka, která je chrání během poklesu teploty.

Zdroj: smithsonianmag.com