Ochrana volně žijících zvířat: Nikdy jim neodnášejte mladé!

Přidat na Seznam.cz

Příroda kolem nás je plná života – i když si to ve městě často neuvědomujeme. Divoká zvířata se přizpůsobila životu v krajině, na okrajích sídel i v parcích a zahradách. Někdy ale potřebují naši pomoc. A jindy naopak potřebují, abychom je nechali být. Právě v tom bývá pro laika největší zmatek.

V tomto článku se podíváme na to, jak můžeme divoká zvířata chránit – a hlavně, jak jednat, když se ocitneme tváří v tvář zraněnému nebo osamocenému tvorečkovi. Poradíme, kdy zasáhnout, kdy nechat přírodu pracovat po svém a jak svou každodenní činností přispět k ochraně volně žijících druhů.

Chráněná území navštěvujte s respektem

Národní parky či CHKO nejsou jen krásná místa na výlet. Jsou především domovem mnoha vzácných druhů, které potřebují klid a prostor. Když tato místa navštívíme, měli bychom si uvědomit, že jsme tu na návštěvě – a podle toho se chovat.

Zůstaňte na vyznačených cestách, ať neplašíte zvířata, která mohou hnízdit nebo odpočívat kousek od vás. Neodhazujte odpadky – ani ty „bio“, jako jsou slupky nebo zbytky jídla, protože mohou narušit chování divokých zvířat. A pokud fotíte, držte si odstup. Záběr zblízka může být krásný, ale zvířeti může způsobit stres. Pokud berete na výlet psa, mějte ho na vodítku – zejména v době hnízdění nebo když se v přírodě objevují mláďata.

Zahrada jako útočiště pro zvířata

Nemusíte být majitel přírodní rezervace, aby vaše pozemky měly význam pro přírodu. I malá zahrada může být plná života – stačí jí dát trochu prostoru.

Zapomeňte na chemii. Postřiky proti škůdcům často zasáhnou i užitečné druhy – třeba včely, motýly nebo zpěvné ptáky. Sázejte raději původní druhy rostlin – ty přirozeně přitahují opylovače a další zvířata, kterým poskytují potravu i úkryt.

Neuklízejte zahradu příliš důkladně. Hromádka větví, listí nebo kamení je ideálním domovem pro ježky, ještěrky nebo brouky. A pokud přidáte ptačí budku, pítko nebo hmyzí hotel, vytvoříte místo, které si příroda zamiluje. Máte větší pozemek? Skvěle! Zvažte výsadbu stromů, založení květnaté louky nebo obnovu mokřadu.

Ptačí mláďata v hnízdě
Příroda je poklad, který musíme chránit, zdroj: Shutterstock

Pomoc ohroženým druhům a záchranným stanicím

Ne všechna zvířata si dokážou v krizové situaci pomoci sama. Auta, ploty, elektrické dráty nebo lidská činnost – to vše může divoké tvory ohrozit. Když na to dojde, přicházejí na řadu záchranné stanice.

Tyto organizace fungují po celé republice a starají se o zvířata, která by jinak neměla šanci přežít. Těm můžete přispět penězi, věcným darem (třeba krmivem nebo zdravotnickým materiálem) nebo svým časem jako dobrovolník. Některé stanice uvítají pomoc při převozu zvířat nebo s úklidem. A velmi důležité je i šíření informací – sdílejte jejich výzvy, příběhy a osvětové materiály.

Našli jste zvíře v nouzi? Zachovejte klid

Pokud narazíte na zvíře, které je zjevně zraněné – například krvácí, má viditelnou zlomeninu, těžce dýchá nebo se chová nepřirozeně, nikdy se k němu zbrkle nepřibližujte. Sledujte ho nejprve z bezpečné vzdálenosti a zhodnoťte situaci. Rozhodně se ho nepokoušejte chytat bez ochranných pomůcek.

Ideálně vždy kontaktujte odborníky – v České republice funguje síť záchranných stanic pro volně žijící živočichy, kterou snadno najdete na webu www.zvirevnouzi.cz. Tento portál vás podle vaší polohy navede na nejbližší stanici, kde vám poradí, jak dál postupovat.

Zvláštní pozornost si zaslouží situace, kdy narazíte na mládě. V mnoha případech totiž žádnou pomoc nepotřebuje. Ptáci, například kosové, sýkory nebo holubi, běžně opouštějí hnízdo ještě předtím, než se naučí dobře létat. Pohybují se po zemi, pískají a vypadají bezbranně – ale rodiče bývají nablízku a krmí je. Taková mláďata není potřeba zachraňovat, pouze je můžete přemístit z rušné cesty do keře nebo jiné bezpečné části zahrady.

Podobně je to i u savců, například zajíců nebo srnčat. Matka je zpravidla ponechává v trávě samotné, aby k nim nepřitahovala predátory. Přichází je nakojit jen několikrát denně. To, že mládě leží samo, tedy neznamená, že je opuštěné. Zásah je na místě pouze tehdy, pokud je mládě zraněné, podchlazené, apatické nebo když v okolí leží mrtvá matka.

Zdroje: mp-olomouc.cz, ochranafauny.cz, kudyznudy.cz, Youtube