Odborníci nechali upíří netopýry běhat na běžeckém pásu, aby pochopili funkci jejich metabolismu
Zatímco většina světa spí, upíří netopýři z Mexika, Střední a Jižní Ameriky se vynořují do tmy, aby hodovali na krvi. Létají, plazí se a dokonce i běhají, aby se zaměřili na dobytek a další velké savce nebo ptáky. Nyní je vědci ve snaze pochopit, co tyto noční masožravce pohání k lovu, nechali běhat na miniaturním běžeckém pásu.
Upíři nespalují tuky
V nové studii vědci zjistili, že upíří netopýři při běhu využívají k získávání energie aminokyseliny, informuje SmithsonianMag. Tito savci se spoléhají na tyto stavební kameny bílkovin z krve své kořisti, místo aby získávali palivo ze sacharidů nebo tuků, jak to dělají ostatní savci. Upíři mají specializovanou stravu, která se skládá převážně z krve, a jejich metabolismus se od této stravy odvíjí.
Upíří jsou jediní savci, kteří se živí výhradně krví, a to v rámci praktiky známé jako hematofágie. Zároveň nejsou ale jedinými živočichy, kteří se živí krví. K nim patří ještě pijavice nebo mouchy tse-tse. Ti krev potřebují kromě výživy také k růstu a rozmnožování.
Upíři jsou vynalézaví
Na základě stravy upírů vědci předpokládali, že savci využívají aminokyseliny z krve jako pohonnou hmotu pro svůj běh a létání. K ověření této hypotézy vědci zkoumali 24 netopýrů odchycených v Belize a krmili je kravskou krví. Krev byla obohacena o specifické aminokyseliny, jako je glycin a leucin, které byly označeny chemickými značkami, aby je vědci mohli sledovat a analyzovat, jak netopýři využívají energii. Poté vědci umístili netopýry na malý běžecký pás. Zpočátku se některým z nich do cvičení příliš nechtělo, a tak své drápy zahákly do štěrbin, aby se vyhnuli běhu.
Jakmile upíří naskočili na pohyblivý pás, vědci sledovali jejich příjem kyslíku a výdej oxidu uhličitého. Analýzou chemických látek v jejich vydechovaném dechu tým zjistil, že netopýři používají k pohánění svého běhu aminokyseliny z krve krav. Glycin a leucin poskytovaly savcům až 60 % energie.
Je toto chování vzácné?
Využívání nedávno zkonzumovaných aminokyselin není tak vzácné. Většina savců má nějaký typ biochemických drah, které mohou rozkládat aminokyseliny k výrobě energie. Pro hibernující medvědy nebo hladovějící tučňáky mohou aminokyseliny představovat smysluplný zdroj paliva, ale i v těchto případech zvířata nevyužívají aminokyseliny, které přijala v potravě jen před několika minutami.
Schopnost netopýrů upířích využít nedávno požité bílkoviny za méně než deset minut je u savců však bezkonkurenční“, říká Michael Hiller, výzkumník z německého Centra pro translační genomiku biodiverzity LOEWE.
Tento typ krmení má však jednu nevýhodu. Vzhledem k tomu, že upíří netopýři nedokážou ukládat mnoho energie, jako jsou sacharidy nebo tuky, jsou náchylnější k tomu, že budou mít hlad. A protože aminokyseliny z krve nejsou neustále k dispozici, mohou snadno čelit hladovění. Upírům tak hrozí vyhladovění už po jednom dni bez krmení. Aby k tomu nedošlo, jsou zvířata ochotna si navzájem pomáhat. Když má jeden člen hnízda hlad, často odříhne část své potravy druhému netopýrovi. Tím je zajištěno, že jsou všichni připraveni na další noc letu za kořistí.
Zdroj: smithsonianmag.com, Youtube, studie BiologyLetters