Orel si brutálním způsobem uloví kamzíka

Přidat na Seznam.cz

Když má někdo tak dobrý zrak, citlivý sluch a obratná kopýtka jako kamzík, nemusí se predátorů bát. Na příkrých skalních stěnách jim dokáže uskočit až 6 metrů daleko. Jenže co když se z nebe najednou snese mohutný nepřítel, který s ním zcela nečekaně smýkne ze srázu?

Po sokolu stěhovavém je 2. nejrychlejším živočichem, kromě toho se řadí na 5. místo žebříčku ptáků s největším rozpětím křídel. Seznamte se, orel skalní. V české přírodě se s ním potkáte jen zřídka, nejblíž jej můžete pozorovat v Alpách a Vysokých Tatrách.

Orel skalní je stavbou těla velmi robustní. Největší jedinci váží až 5 kg, měří k 1 metru a rozpětí jejich křídel dosahuje 2 metrů. Zajímavé je, že samice jsou větší než samci.

Jeho smrtícími zbraněmi je silný zobák a velké pařáty. Když loví potravu, krouží ve dvojici vysoko na obloze a jeho ostrozraku nic neunikne. Až zaměří svou oběť, snese se střemhlav dolů rychlostí až 300 km/hod a sevře ji v pařátech. Ulovenou kořist si pak odnáší na vyvýšené místo, kde ji zobákem rozklová na menší kousky. Jeho obvyklou potravou jsou svišti, zajíci nebo lišky.

Na kamzíky si troufá jen na jaře, když jim na skalních stěnách může v nestřeženém okamžiku ukrást kůzle. Dospělý kamzík, vážící až 10x víc než orel, je pro něj moc těžký úlovek.

Brutální útok na 10x těžšího kamzíka

A přesto vám přesně tohle dnes chceme ukázat. Jedinečné video se podařilo zachytit štábu BBC v italském národním parku Gran Paradiso při natáčení pořadu Frozen Planet.

Orel se vrhne na dospělého kamzíka, chytne ho za nohu a táhne ho dolů ze srázu. Podaří se mu odlepit od skály a za letu svůj těžký úlovek chvíli udrží ve spárech. Pak jej raději pustí a nebohý kamzík padá několik desítek metrů vstříc tvrdé zemi. Je jasné, že dopad nemůže přežít. Přesně tak to orel plánoval. Pomalu se k němu snáší a začíná hodovat na jeho mršině.

Zdroj: Metro