Pakůň unikne menšímu krokodýlovi, aby jej nakonec ulovilo krokodýlí monstrum

Přidat na Seznam.cz

V Africe se nevyplácí ztrácet ostražitost ani v době odpočinku. To se takhle jeden pakůň jde napít, přičemž spoléhá na ochranu svého stáda. Jenže jakmile z vody vyrazí krokodýl, stádo je fuč a on se s predátorem musí porvat sám. A když přežije první kolo, zdaleka nemá vyhráno. V záloze na něj čeká mnohem větší nepřítel.

Pakoně na první pohled nebudí mnoho sympatií. Vypadají jako smontovaní z více zvířat dohromady; mají hlavu vola, buvolí rohy a koňskou hřívu. Ne nadarmo jsou řazeni do party největších afrických ošklivců. Spolu s nimi sem patří hyena skvrtiná, prase bradavičnaté, čáp marabu a sup královský.

Dospělý samec pakoně žíhaného může měřit až 150 cm v kohoutku a vážit až 250 kg. Jsou to silná zvířata, která svými kopyty mohou uštědřit bolestivou ránu. Dokáží běžet rychlostí až 80 km/hod.

Jejich obranným mechanismem je společně se pohybující stádo, ve kterém dospělí chrání telata a nemocné či starší kusy. Aby zvýšili své šance spatřit blížícího se predátora, pasou se ve smíšených stádech se zebrami. Ani tak ale nejsou ušetřeni útoků ze strany lvů, levhartů, gepardů, hyen, divokých psů nebo krokodýlů.

V Africe se nevyplácí ztrácet ostražitost ani v době odpočinku

Na videu od napajedla Gezantombi v Krugerově národním parku vidíme stádo pakoňů, kteří se přišli napít. Znenadání kalná voda zavíří a jednoho pakoně chytí za nohu menší krokodýl, který notnou dobu nepozorovaně číhal na vhodný okamžik. Stádo pakoňů se dá na útěk, jen ve vodě s sebou zmítá nešťastná oběť.

Chycený pakůň se snaží krokodýla setřást, kope a cáká, společně opisují ve vodě kruh. Nakonec se mu podaří dostat se zpět ke břehu. Po boji je unaven, zraněná noha bolí, očividně nemá sílu vyškrábat se do bezpečí, takže zůstává po pás ve vodě.

To se mu stane osudným, protože vodu najednou zvlní podstatně větší krokodýl. Na rozdíl od svého menšího kolegy nemusí trpělivě a bez pohnutí čekat, až se mu naskytne příležitost k bleskurychlému polapení nic netušící kořisti. Stačilo prostě připlavat a zraněného pakoně dorazit.

Zdroj: Latest Sightings