Pes v domácnosti může trpět na elergie. Jaké jsou nejčastější příčiny?

Přidat na Seznam.cz

Zjistěte, jaké jsou nejčastější příčiny alergie na životní prostředí u psů.

Trvalé škrábání, kousání srsti a opakovaná dermatitida jsou nejčastějšími příznaky alergie u domácího mazlíčka. Alergie bohužel mohou postihnout psa v každém věku! Diagnóza toho, co dělá našeho psa alergickým, není snadný úkol a vyžaduje pečlivé sledování domácího mazlíčka. Jaké alergeny mohou dráždit psa v jeho vlastním domě?

Co může dráždit psa?
Psi mohou trpět několika druhy alergií – potravou, vdechováním a kontaktem. Alergeny, které dráždí našeho psa, se proto mohou vyskytovat v jeho potravě nebo v prostředí. V případě potravinové alergie bude nutné provést eliminační dietu, která vám umožní vyloučit alergenní látky z jídelníčku vašeho mazlíčka. Alergie z prostředí je však mnohem obtížnější diagnostikovat. Pokud si tedy u našeho mazlíčka všimneme zčervenání kůže a svědění, které může naznačovat takové problémy, měli bychom se podívat na alergeny, které se v našem domě vyskytují. Zde jsou 4 nejběžnější věci pro domácí mazlíčky, které mohou dráždit vašeho psa!

Roztoči
Mikroskopičtí pavoukovci, kteří se živí mrtvou kůží, mohou způsobit silné dráždění nejen u lidí, ale také u psů! Roztoči se schovávají v různých koutech domu – v matracích, polštářích, kobercích nebo na prachu na nábytku. Není tedy divu, že je nemožné je zcela vyloučit z našeho okolí. Existuje však několik způsobů, jak omezit jejich množství.

V případě alergie psa na roztoče je nejdůležitější pravidelně psí podestýlku umýt, vysávat pohovky a křesla, ve kterých je pes rád. Odstranění záclon a koberců, které jsou jejich největším stanovištěm, také pomůže snížit počet těchto pavoukovců. Musíme si také pamatovat, že roztoči se v krmivu pro psy dokonce množí. Proto je nutné jej správně skladovat.

Syntetické materiály
Domácí pes může také pociťovat silné svědění, když jeho pokožka přijde do styku s různými, nejčastěji syntetickými materiály. Umělá výplň lůžka z paměťové pěny a chemické přísady v umělé kůži mohou u citlivějších psů způsobit alergické reakce. Změny a podráždění kůže se projeví hlavně na břiše domácího mazlíčka, ale také na jeho ústech a tlapkách.

Pokud máte podezření, že je váš pes alergický na materiál, ze kterého je vyrobena podestýlka, měl by být vyměněn. U psů náchylných k alergiím nejlépe funguje bavlna, mikrovlákna a konopná vlákna. Můžeme také přikrýt podestýlku psem z hedvábí, což navíc ochrání psa před kontaktem s roztoči žijícími v pelechu.

brown short coated dog on gray couch
Foto: Jamie Street / Unsplash.com

Domácí chemie
Čisticí prostředky, osvěžovače vzduchu, prací prášky a laky obsahují mnoho chemikálií, které mohou dráždit kůži a dýchací cesty psa. Chemická hnojiva používaná v zahradě nebo chlór ze zahradního bazénu jsou také zodpovědné za výskyt příznaků alergie.

Nejlepší je používat jemné mycí prostředky určené pro děti nebo přírodní prostředky na mytí ložního prádla a domácích ručníků. Při péči o psa s citlivou pokožkou bychom měli věnovat pozornost také tekutině na čištění podlah, kterou používáme, a nastříkat případné deodoranty a laky co nejdále od psa, nejlépe do jiné místnosti. V domě, kde je pes, by se neměly používat chemické osvěžovače vzduchu.

Pokojové rostliny
Pouhá přítomnost rostliny v květináči stojícím na parapetu nepoškodí vašeho mazlíčka. Problémem však může být růst plísní ve vlhké půdě nebo pyl vylučovaný rostlinou během období květu. Příznaky takové alergie jsou nejčastěji sezónní.

Pokud je náš pes citlivý na jednu z našich rostlin, měli bychom se jí zbavit z domu nebo ho přesunout do místnosti, kde domácí zvíře nesmí. Pokud jste alergičtí na plísně, je nejlepší vzdát se zcela květin, které vyžadují vlhký podklad. Můžeme je nahradit sukulenty nebo kaktusy, které dávají přednost suché půdě.