Pokud je vám nad 65 let, pořiďte si domácího mazlíčka! Pomůže vám udržet duševní i fyzickou kondici

Přidat na Seznam.cz

Domácí mazlíčci zlepšují naše zdraví a pohodu mnoha způsoby, od zmírnění příznaků deprese a zmírnění stresu až po povzbuzení k častějším procházkám. A nyní je tu další dobrá zpráva pro ty, kteří mají domácí mazlíčky: nová studie zjistila, že vlastnictví domácího mazlíčka ve věku nad 65 let může také pomoci zabránit zhoršování kognitivních funkcí ve stáří, informuje web DailyPaws.

Výzkumníci z Michiganské univerzity testovali poznávací schopnosti starších lidí, schopnost získávat a uchovávat znalosti prostřednictvím paměti, řešení problémů a úsudku, po dobu šesti let. Zjistili, že dlouhodobí majitelé domácích zvířat zaznamenali v těchto testech vyšší souhrnné skóre než ti, kteří zvířata nevlastnili.

To přesahuje rámec příležitostné interakce s terapeutickými zvířaty, co tedy může mít vliv na tento rozdíl?

“Předchozí studie naznačily, že vazba mezi člověkem a zvířetem může mít zdravotní přínos, například snižuje krevní tlak a stres,” uvedla výzkumná pracovnice. “Naše výsledky naznačují, že vlastnictví domácího mazlíčka může také chránit před zhoršením kognitivních funkcí. Vzhledem k tomu, že stres může negativně ovlivňovat kognitivní funkce, potenciální tlumící účinky vlastnictví domácího zvířete by mohly být pravděpodobným důvodem našich zjištění.”

Dodala, že společenská zvířata podporují zvýšenou fyzickou aktivitu, procházky, hry, což může rovněž zlepšit kognitivní zdraví.

Zdroj: dailypaws.com