Pomoc! Můj králík je nemocný a nemůžu se dovolat veterináři!

Přidat na Seznam.cz

Zranil se váš králík a vy se nemůžete dovolat vašemu veterináři? Panika není na místě, tím zvířeti jen ublížíte. Tohle je několik rad, díky kterým můžete vašemu králíkovi zachránit život i vy.

Zlomené kosti

Pokud se nemůžete dostat na pohotovostní kliniku, snažte se králíčkovi výrazně omezit pohyb, dokud se nedostanete ke svému veterináři, píše web PetFinder. Tím pomůžete zabránit dalšímu zranění. Zajistěte králíčkovi snadný přístup k potravě a vodě, aby se k nim nemusel pohybovat.

Výtok z očí

Výtoky z očí obvykle nepředstavují naléhavou situaci, ale pokud váš králík utrpí poranění oka, které má za následek vážné poškrábání rohovky nebo vřed, měli byste co nejdříve vyhledat veterinární ošetření. Sami ale nedávejte králíčkovi do oka žádné léky, pokud vám je k tomuto účelu nepodá kvalifikovaný veterinář.
Pokud králíčkovi z oka vytéká nebo je lepkavé, můžete použít teplé obklady, abyste uvolnili usazeniny a vyčistili vnější okolí oka. Králíci tuto snahu obvykle velmi ocení a často nakloní hlavu, aby s vámi spolupracovali.

Náklon hlavy

Váš králík ztratí rovnováhu a začne se mu kroutit hlava ke stropu. To trochu vypadá jako scéna z filmu Vymítač ďábla. Králík není schopen obnovit koordinaci, a když se pokusí o chůzi nebo poskakování, přepadne a začne se kutálet.

Než dostanete svého mazlíčka k veterináři, připravte mu krabici hustě vycpanou ručníky nebo umělou ovčí kůží. Smyslem je poskytnout mu zcela polstrované a absorpční prostředí, které omezí jeho kutálení a nekontrolované pohyby, dokud nebude moci být plně ošetřen.

Mnoho veterinářů vám může říct, že králíček se zakloněnou hlavou by měl být jednoduše utracen. Ale doba jde vpřed a zkušenosti mnoha vynikajících králičích veterinářů však dokazují, že s obětavým majitelem a králíčkem, lze záklon hlavy léčit velmi uspokojivě a mnoho, ne-li většina, králíčků se může zcela nebo téměř zcela uzdravit.

Silný průjem

Průjem není totéž co měkká, kašovitá stolice, která se králíčkovi lepí na zadeček. Králíček může být ochablý a velmi slabý. Protože způsobuje tak rychlou dehydrataci, může být průjem život ohrožující.
Dodejte svému mazlíčkovi dostatek tekutin a co nejrychleji navštivte svého veterináře, aby vám stanovil správnou diagnózu a následnou léčbu.

Náhlá horečka

Pokud váš králíček náhle dostane velmi vysokou horečku, zchlaďte ho potřením uší kostkami ledu zabalenými do vlhkého ručníku. Můžete také namočit prsty do ledové vody a jemně mu několik minut po sobě hladit uši.

Dodatečného ochlazení dosáhnete tak, že z lednice vyndáte chlazené konzervy nebo krabičky se zmraženou zeleninou, zabalíte je do ručníků a přibalíte ke králíčkovi. Co nejdříve navštivte svého veterinárního lékaře, aby vašeho králíka důkladně vyšetřil, stanovil diagnózu a provedl další kroky potřebné k jeho uzdravení.

Zdroj: petfinder.com