Sokoke je nejvzácnější kočičí plemeno na světě

Přidat na Seznam.cz

Existují různá plemena koček, některá jsou holá, malá, velká, nebo hodně chlupatá, všechna ale mají něco společného – stvořil je člověk křížením. Tou nejvzácnější kočkou je ale plemeno, které vzniklo bez lidské pomoci. Podívejte se na nejvzácnější kočičí plemeno na světě.

Historie plemena sokoke

První kočky Sokoke byly nalezeny ve větším lese Arabuko-Sokoke v Keni v roce 1977. Umělkyně a chovatelka koní jménem Jeni Slater objevila na svém dvorku vrh roztomilých koťat a překvapivé bylo, že se koťata vůbec nebála lidí, píše web The Discerning Cat. Sokoke dostaly své jméno podle lesa, kde byly objeveny. Kočky sokoke ale dostaly také jména jako Africká krátkosrstá a Lesní kočka Sokoke.

V současné době jsou známé jako jedno z nejvzácnějších plemen domácích koček na světě kvůli jejich omezenému chovu a relativně neznámému stavu. Sokoke je unikátní v tom, že má průhledný pruhovaný tabby vzor s tikotem v základní barvě i samotném vzoru, a to i včetně špičky ocasu. Tento maskovaný vzor může také zahrnovat obrysy přes ramena a pod páteří, píše web Alarabiya. Sokoke ve východní Keni byly dříve považovány za hybridní plemeno křížence divokých koček, ale výsledky DNA tuto teorii vyvrátily.

Sokoke jako domácí mazlíček

Sokoke je obecně velmi vhodná pro rodiny s malými dětmi i s dalšími domácími mazlíčky. Ovšem jak uvádí web Cat Time, toto plemeno se velmi těžce shání. Existuje totiž jen málo chovných a záchranných stanic, a to zejména proto, že se o tomto plemeni ví velmi málo.

Sokoke je středně velká kočka. Pokud jde o celkovou osobnost, jedná se o kočku, která je často přirovnávána ke psu. Plemeno je zběhlé ve výcviku, bude se bavit hraním aportovacích her a stejně jako mnoho psů, i Sokoke si často ráda hraje s vodou.

zdroj: Cat Time, Alarabiya, The Discerning Cat