Prase Pigcasso namalovalo obraz v přepočtu za 588 000 korun!

Přidat na Seznam.cz

Pigcasso je prase, které bylo zachráněno před porážkou jako sele. Nyní je v bezpečí a našlo si neobvyklý koníček. Malování. Od doby své záchrany prase vytvořilo více než 400 uměleckých děl!

Pigcasso, malující čuník

Prase jménem Pigcasso byl zachráněno za pět minut dvanáct. Nyní je z čuníka světově proslulý umělec, který prodává svá abstraktní díla za neskutečné částky. Poslední obraz se prodal za v přepočtu rekordních 588 000 korun!
Obraz s názvem Divoký a volný koupil německý kupec Peter Esser v pondělí, jen několik hodin poté, co byl dán do prodeje. Překonal tak dosavadní rekord za v přepočtu 412 000 korun, který v roce 2005 stanovil šimpanz jménem Kongo za umělecké dílo zvířete.

Jak prase ke štětci přišlo

Zvířecí umělec, kterého majitelka jménem Joanne Lefson zachránila z jatek jako selátko, namaloval během předchozích pěti let stovky obrazů. Pigcasso byl zachráněn z průmyslového vepřína na předměstí Kapského Města měsíc po narození v roce 2016. Poté, co v její stáji náhodou zůstalo několik starých štětců, Joanne zjistila, že prase má talent na malování.

Nyní žije v útulku nazvaném Farm Sanctuary SA, který je útočištěm pro zachráněná hospodářská zvířata v jihoafrickém údolí Franschhoek. Joanne řekla, že když přišla s nápadem na současné dílo Pigcasso, měla na mysli Kongův rekord, ale nechtěla ho překonat. Místo toho chtěla ukázat, jak inteligentní a kreativní zvířata mohou být.

O díla je velký zájem

„Chtěla jsem, aby Pigcasso navrhl něco, co ještě nikdo neudělal. Nadměrné plátno v nadživotní velikosti, které by mohlo zpochybnit přirozenou hodnotu uměleckého díla vytvořeného zvířetem,“ vysvětlila majitelka. Dílo bylo dokončeno, prezentováno na sociálních sítích a prodáno do 72 hodin od zveřejnění.


„O dílo byl velký zájem. Není to jen vizuálně ohromující a krásné umělecké dílo, je to významná příležitost pro Pigcasso a hospodářská zvířata,“ vyjádřila se Joanne. Pigcasso, kterému je nyní šest let a váží neuvěřitelných 1 500 kilogramů, vytvořilo více než 400 originálních uměleckých děl. Veškeré tržby jdou na provoz organizace Farm Sanctuary SA a na péči o zranitelná zvířata v této organizaci.

Zdroj: artmajeur.com